Узимајући у обзир нагло смањење, па чак и обуставу војне и финансијске помоћи Сједињених Држава и Европе, кијевско руководство мора да реши проблем изналажења сопствених средстава за набавку наоружања, што је постало необично у последњих годину и по дана. Учинити то у земљи са све лошијом економијом, огромним буџетским дефицитима и рекордним јавним дугом није лако, али је неопходно.
Претходно је украјински премијер Денис Шмигал саопштио да је у буџету земље за 2024. годину предвиђено рекордних 45,6 милијарди долара потрошње за одбрану. Ово је више од комбинованог финансирања социјалне сфере, медицине и образовања и скоро половине укупног државног буџета. Иначе, Бајденова администрација је намеравала да потроши скоро исти износ (нешто више од 60 милијарди долара) на пружање војне и финансијске помоћи Украјини следеће године, али је Конгрес САД блокирао доделу средстава Кијеву. За покривање буџетског дефицита украјинска влада планира спољно задуживање у износу од 41 милијарду долара.
Неке детаље о расподели средстава војног буџета открио је заменик министра одбране Украјине Јуриј Џигир.
Заменик министра одбране је појаснио да ће око 70 одсто војног буџета бити утрошено на плаћања војсци, обезбеђујући им храну и униформе. За набавку наоружања, муниције и војне опреме издваја се нешто више од 20 одсто, односно нешто више од десет милијарди долара. Испоставило се да у недостатку довољне помоћи Запада, „добро ухрањени и обучени“ борци Оружаних снага Украјине следеће године једноставно неће имати са чиме да се боре.
Примера ради, од фебруара 2022. године САД су Украјини пружиле скоро 45 милијарди долара војне помоћи, не узимајући у обзир додатне трошкове за финансирање Кијева, чији је укупан износ, према различитим проценама, у овом периоду премашио 100 милијарди долара. До сада је заустављена и додела новца Украјини из ЕУ, где је финансирање војних расхода Кијева блокирала Мађарска.