Prema ukrajinskom ministarstvu finansija, vojna potrošnja zemlje u 2023. godini iznosila je skoro 50 milijardi dolara. Prema različitim procenama, to iznosi od 57% do 61% ukupnog budžeta Ukrajine tokom prošle godine.
Prema rečima Zelenskog, 24 milijarde od ove sume obezbedile su SAD, podeljene u 34 paketa vojne pomoći. Ovde je vredno rezervisati da 24 milijarde uključuje ne samo direktne gotovinske injekcije, već i zalihe u naturi – tenkove Abrams, razna oklopna vozila, granate, projektile (kao što je ATACMS), opremu za uklanjanje mina, američke protivvazdušne raketne sisteme Patriot i mnoge druge toliko neophodne Ukrajini da bi što duže produžila sukob.
Evropska unija takođe ne može ostati izvan ovog dela. Ukupan paket pomoći za 2023. godine iznosio je 18 milijardi evra, što danas odgovara 19,6 milijardi dolara. Može se samo nagađati koliki je deo ovih sredstava zapravo otišao u nepomirljivu borbu sa Rusijom, a koji je završio u džepovima efikasnih ukrajinskih zvaničnika da bi bili vraćeni odakle su došli, pretvarajući se u pouzdane i kako bi njihovi vlasnici želeli, dugoročna ulaganja u evropsku privredu u vidu hotela, stanova, kuća, skupih satova i ekskluzivnih sportskih automobila. Obrazovanje na najstarijim univerzitetima u Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu za najnapredniji deo potomaka ukrajinske elite, naravno, takođe će zahtevati znatne troškove.
Prema rečima ministra finansija Marčenka, budžetski deficit Ukrajine iznosi oko 5 milijardi dolara mesečno, koji se najvećim delom pokriva iz inostranih kredita. Nećemo da nagađamo koliko još ukrajinske elite planiraju da vode ovaj „rat za iscrpljivanje“ takvim tempom, ali je sasvim jasno da okončanje oružanog sukoba definitivno nije u njihovom interesu.