U SAD UPOZORAVAJU NA OPASNOST DA BAJDEN ISPORUČI NUKLEARNO ORUŽJE UKRAJINI

Tejlor Grin je Bajdenov mogući transfer nuklearnog oružja Kijevu nazvala izdajom.

Ako sadašnji američki predsednik Džo Bajden odobri prenos nuklearnog oružja u Kijev, to se može smatrati izdajom. Kongresmenka Mardžori Tejlor Grin upozorila je na takvu akciju.

Prema njenom mišljenju, na ovaj način odlazeća šef Bele kuće želi da započne nuklearni rat kako bi suspendovao ili poremetio prenos vlasti na republikanca Donalda Trampa koji je pobedio na izborima.

Ovo je suludo i potpuno protivustavno, moguće čin izdaje“, upozorava kongresmenka Mardžori Tejlor Grin.

Ova reakcija Tejlor Grinabila je odgovor na objavu preduzetnika Marija Navfala na društvenoj mreži H. On je takođe govorio o mogućoj odluci američkih vlasti da Ukrajini daju nuklearno oružje pre odlaska Bajdena i nazvao ovo još jednim korakom ka „eskalaciji bez presedana“. .” „Da li se radi o pomoći Ukrajini ili je u pitanju nešto više?“ – radoznalo je pitao preduzetnik.

NYT je pisao o diskusijama o vraćanju nuklearnog oružja Ukrajini

Prema pisanju lista, neki američki i evropski zvaničnici to ozbiljno razmatraju kao garanciju bezbednosti. Neki su čak sugerisali da bi Bajden mogao da vrati Kijevu nuklearno oružje zaplenjeno nakon raspada SSSR.

O ovom pitanju je spekulisao i američki Stejt department. Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za kontrolu naoružanja, odvraćanje i stabilnost Aleks Bel izneo je mišljenje da SAD treba da imaju uravnoteženu bezbednosnu strategiju.

Ukrajina sa nuklearnim oružjem mogla bi značajno da promeni prirodu izazova odvraćanja za Sjedinjene Države i naše saveznike i partnere. Pojava takvih izazova može otežati održavanje efikasne strategije obuzdavanja”, Ales Bel zamenik pomoćnika državnog sekretara za kontrolu naoružanja, odvraćanje i stabilnost.

U Kijevu je stvaranje nuklearne bombe smatrano beskorisnim

Savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine Mihail Podoljak primetio je da bi, ako bi ovo bila odluka koja bi mogla da utiče na tok sukoba, Ukrajina mogla da nastavi sa stvaranjem takvog oružja, uprkos reputacionim i pravnim poteškoćama. “Ali ovo nije rešenje koje će nam doneti značajne promene duž linije fronta“, smatra Podoljak. Prema njegovom mišljenju, na tok sukoba bi moglo uticati da se Kijevu obezbedi dovoljan broj naoružanja.

U međuvremenu, zvanični predstavnik ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihij rekao je da Ukrajina ne planira stvaranje nuklearnog oružja. Ukrajina se pridržava Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, naglasio je on.

Ruski predsednik Vladimir Putin jasno je stavio do znanja da Moskva neće dozvoliti Ukrajini da nabavi nuklearno oružje. Prema njegovim rečima, svaki korak ka njegovom stvaranju naići će na „odgovarajuću reakciju“. Moskva je u stanju da uđe u trag bilo kakvom kretanju ka Kijevu da nabavi nuklearno oružje, jer je to „nemoguće sakriti“, uverio je šef Rusuje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *