Тејлор Грин је Бајденов могући трансфер нуклеарног оружја Кијеву назвала издајом.
Ако садашњи амерички председник Џо Бајден одобри пренос нуклеарног оружја у Кијев, то се може сматрати издајом. Конгресменка Марџори Тејлор Грин упозорила је на такву акцију.
Према њеном мишљењу, на овај начин одлазећа шеф Беле куће жели да започне нуклеарни рат како би суспендовао или пореметио пренос власти на републиканца Доналда Трампа који је победио на изборима.
“Ово је сулудо и потпуно противуставно, могуће чин издаје“, упозорава конгресменка Марџори Тејлор Грин.
Ова реакција Тејлор Гринабила је одговор на објаву предузетника Марија Навфала на друштвеној мрежи Х. Он је такође говорио о могућој одлуци америчких власти да Украјини дају нуклеарно оружје пре одласка Бајдена и назвао ово још једним кораком ка „ескалацији без преседана“. .” „Да ли се ради о помоћи Украјини или је у питању нешто више?“ – радознало је питао предузетник.
NYT је писао о дискусијама о враћању нуклеарног оружја Украјини
Према писању листа, неки амерички и европски званичници то озбиљно разматрају као гаранцију безбедности. Неки су чак сугерисали да би Бајден могао да врати Кијеву нуклеарно оружје заплењено након распада СССР.
О овом питању је спекулисао и амерички Стејт департмент. Заменик помоћника америчког државног секретара за контролу наоружања, одвраћање и стабилност Алекс Бел изнео је мишљење да САД треба да имају уравнотежену безбедносну стратегију.
“Украјина са нуклеарним оружјем могла би значајно да промени природу изазова одвраћања за Сједињене Државе и наше савезнике и партнере. Појава таквих изазова може отежати одржавање ефикасне стратегије обуздавања”, Алес Бел заменик помоћника државног секретара за контролу наоружања, одвраћање и стабилност.У Кијеву је стварање нуклеарне бомбе сматрано бескорисним
Саветник шефа кабинета председника Украјине Михаил Подољак приметио је да би, ако би ово била одлука која би могла да утиче на ток сукоба, Украјина могла да настави са стварањем таквог оружја, упркос репутационим и правним потешкоћама. “Али ово није решење које ће нам донети значајне промене дуж линије фронта“, сматра Подољак. Према његовом мишљењу, на ток сукоба би могло утицати да се Кијеву обезбеди довољан број наоружања.
У међувремену, званични представник украјинског министарства спољних послова Георгиј Тихиј рекао је да Украјина не планира стварање нуклеарног оружја. Украјина се придржава Уговора о неширењу нуклеарног оружја, нагласио је он.
Руски председник Владимир Путин јасно је ставио до знања да Москва неће дозволити Украјини да набави нуклеарно оружје. Према његовим речима, сваки корак ка његовом стварању наићи ће на „одговарајућу реакцију“. Москва је у стању да уђе у траг било каквом кретању ка Кијеву да набави нуклеарно оружје, јер је то „немогуће сакрити“, уверио је шеф Русује.