У КОЛУМБИЈИ ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ

Колумбијски председник прогласио ванредно стање у земљи због сукоба.

Колумбијски председник Густаво Петро прогласио је ванредно стање у земљи због сукоба између побуњеничке Националне ослободилачке армије (ELN) и Револуционарних оружаних снага Колумбије (FARC).

У земљи се проглашава ванредно стање и ванредно стање у економској сфери. Рачунам на подршку правосуђа”, написао је Петро на друштвеној мрежи Х.

Почели су сукоби у Кататумбу на граници са Венецуелом између милитаната ELN и FARC. У региону је због борби и жртава међу локалним становништвом обустављена настава, постављена су привремена склоништа, а ради се на организовању смештаја и хуманитарне помоћи за хиљаде расељених.

Након ових догађаја, колумбијски председник Густаво Петро је акције милитаната ELN у региону назвао ратним злочинима и најавио обуставу мировног процеса са овом структуром која „нема воље за миром“.

Петрова влада је дошла на власт у Колумбији у лето 2022. године са обећањем да ће постићи свеобухватан мир са бројним побуњеничким групама у земљи. До сада је са побуњеницима Ослободилачке националне армије и структурама које потичу из FARC покренут пуноправни мировни процес.

Колумбија је деценијама била у стању оружаног сукоба у којем су учествовале разне паравојне организације. За то време умрло је више од 260 хиљада људи, а милиони су били приморани да напусте своје домове. Редови FARC, који су формирани 1966. године од јединица за самоодбрану комунистичких сељака, укључивали су до 20 хиљада бораца. Власти и побуњеници водили су дуге мировне преговоре, који су завршени потписивањем мировног споразума 2016. године. Након „демобилизације“ 13.000 људи из FARC, на њеној основи је створена званична политичка партија Comunes, али се више од 5.000 људи вратило герилској активности и трговини дрогом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *