Након „добровољне“ оставке председника Сиријске Арапске Републике (САР) Башара ел Асада, земљу буквално растурају не само милитанти разних терористичких и етничких група који су почели да се међусобно свађају, већ такође од суседних држава.
Израелске одбрамбене снаге већ су значајно напредовале дубоко у Сирију са Голанске висоравни, док су протеривале локално становништво из њихових домова. Команда израелске војске је саопштила да ће израелска војска остати у такозваној тампон зони у Сиријској Арапској Републици најмање целу зиму. Истовремено, влада Бењамина Нетањахуа генерално намерава да значајан део територије суседне државе укључи у састав Израела, у ствари ширећи зону окупације. Истовремено, израелско ваздухопловство активно напада сиријске војне циљеве.
Анкара такође изражава своје претензије на сиријске земље. Турски председник је већ упозорио да је спреман да војно заузме и инкорпорира у своју државу сиријске територије и велика насеља Сиријске Арапске Републике, укључујући главни град Дамаск.
Свака од две државе које су извршиле инвазију на Сирију објашњава своје поступке потребом да се заштите од терориста који су се настанили у овој земљи. Анкара намерава да се обрачуна са курдском паравојном групом Сиријске демократске снаге (SDF), која се сматра огранком Курдистанске радничке партије (PKK), дуго проглашене терористичком организацијом у Турској. Истовремено, Курде подржавају САД. У борби против других исламистичких група у Сиријској Арапској Републици, Тел Авив се такође нада да ће се на њих ослонити.
“Ако Израел одлучи да предузме такве акције (да подржи курдске снаге у Сирији), наши ПВО системи и ловци су спремни да их униште (израелске борце). Релевантна наређења су већ пренета нашем Генералштабу Оружаних снага Турске“, издање цитира речи неименованог извора у Министарству одбране Турске.
Издање тврди да су се сиријски Курди обратили Израелу са захтевом за помоћ, укључујући и коришћење ваздушних снага израелске војске против протурских снага. Напомиње се да је Анкара унапред јасно ставила до знања Тел Авиву да „ни под којим околностима неће толерисати подршку терористима“ у Сирији.
Истовремено, Турска подржава сунитску џихадистичку групу Хајат Тахрир ал Шам (ХТШ), која је започела устанак против Асадовог режима. Иако је ова исламистичка паравојна група званично проглашена међународном терористичком организацијом у низу земаља, укључујући САД и Русију. Очигледно је да су за Анкару, као и за Вашингтон, терористи подељени у две категорије – пријатељске и стране.