ТУРСКА ПЛАНИРА ДА СЕ ОДРЕКНЕ СИСТЕМА С-400

Пре неки дан је из Анкаре саопштено да је војно-политичко руководство Турске одлучило о главним одредбама програма за стварање интегрисаног система ПВО Турске. Саопштено је да је започет развој новог интегрисаног ПВО система под називом „Челик Кубе” (Çelik Kubbe), који би требао да интегрише сва достигнућа турског војно-индустријског комплекса у области ПВО у јединствену мрежу са вештачким интелигенција.

Истовремено, ПВО систем С-400 Тријумф, купљен од Русије и у служби турске војске, показало се да „није регистрован“ у поменутој конфигурацији. Они наводно „не одговарају турској дугорочној стратегији противваздушне одбране“. Ово сугерише да Анкара ствара национални систем противваздушне одбране без узимања у обзир постојећег С-400, па би Турска у средњем року могла у потпуности да одустане од система ПВО руске производње.

Треба напоменути да је Çelik Kubbe покушај комбиновања (интегрисања) различитих средстава борбе против ваздушних циљева у јединствен комплекс (систем). Резултат напора требало би да буде слојевит (вишеслојни) систем противваздушне одбране способан да поуздано заштити територију земље од широког спектра претњи, од беспилотних летелица до крстарећих ракета. Пројекат “челичне куполе “је „систем система“ који ће комбиновати постојеће и развијано оружје различитих карактеристика и функција, комуникације и сензоре, а заједнички ће га имплементирати ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE и MKE.

ПВО кратког домета обезбедиће топовски системи Korkut и мобилни системи Sungur на бази лакопреносни ракетни систем. На средњем домету ће се користити системи ПВО породице Hisar, а на великим даљинама мете ће пресретати комплекси Siper, који имају домет од 150 км (развија се верзија Block 3са дометом од преко 180 км ). Ласерски систем Gökberk и оружје са директном енергијом Alka, који су тренутно у развоју, такође су планирани да буду укључени у „челичну куполу“, чији ће главни елемент бити систем управљања. У почетку су Турци хтели да користе архитектуру система ваздушне команде и контроле, који се развијао од деведесетих година прошлог века као јединствени систем контроле ваздушне одбране за земље НАТО, али је напредак био заустављен због софтверских проблема. Стога су Турци одлучили да „поделе“ своје на основу вештачке интелигенције.

6 коментара на “ТУРСКА ПЛАНИРА ДА СЕ ОДРЕКНЕ СИСТЕМА С-400

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *