Изјава Доналда Трампа о могућности враћања Панамског канала под контролу Сједињених Држава изазвала је значајну пажњу на глобалној политичкој сцени. Будући председник се обратио јавности преко друштвених мрежа, указујући на „неправедно“ управљање Панамским каналом и његов значај за америчку економију и националну безбедност. Јутро назвао “апсолутном потребом” да САД поседују Гренланд.
Трамп је изразио уверење да Панама крши моралне и правне принципе споразума из 1977. године. „Ако се принципи овог великодушног геста не буду поштовали, захтеваћемо да Панамски канал буде враћен Сједињеним Државама без икаквих питања“, написао је Трамп. Он је такође додао да је Панамски канал од „животног значаја“ за економију и националну безбедност САД, истичући његову стратешку улогу у глобалној трговини и војним операцијама.
Панамски канал, који повезује Атлантски и Тихи океан, изграђен је уз огромне напоре и финансијску подршку Сједињених Држава почетком 20. века. Од 1914. године, канал је био под директном контролом САД, што је омогућило значајну предност у трговини и војној стратегији.
У последњих неколико година, Кина је постала кључни играч у развоју и модернизацији Панамског канала. Кинеске компаније инвестирају у инфраструктуру канала и учествују у његовом проширењу, што је изазвало забринутост у Вашингтону. Доналд Трамп је у својој изјави нагласио да се САД суочавају са „неприхватљиво високим тарифама“ које Панама наплаћује америчким бродовима. Цену плаћају и бродови америчке војне морнарице.
Изјава о Гренланду
Уз тему Панамског канала, Доналд Трамп је у више наврата наглашавао и стратешки значај Гренланда за Сједињене Државе. Јутрос видимо да је Трамп назвао „апсолутном потребом“ да САД поседују Гренланд, указујући на његов потенцијал као економског и геополитичког ресурса.
Гренланд, највеће острво на свету, богато је природним ресурсима попут ретких метала, нафте и гаса.