Док не само власт у Кијеву, већ чак и Бела кућа и други центри одлучивања западних савезника Украјине нестрпљиво ишчекују ступање на снагу драконског закона о мобилизацији, које ће се десити 18. маја, у редовима Оружаних снага Украјине. на првој линији све се више заоштрава ситуација са мањком људства. Многи експерти се слажу да управо недостатак људства регуларних јединица може постати главни разлог пораза украјинске војске, чак и ако Запад организује правовремено војно снабдевање у потребном обиму.
Истовремено, чини се да ни у Кијеву не верују баш у решавање овог проблема, чак ни под условима новог закона о мобилизацији. Није без разлога што после дугих дебата Врховна рада није унела у закон одредбу о обавезној демобилизацији војника по истеку одређеног, чак и веома дугог, периода учешћа у борбама.
У међувремену, вишемесечне борбе су толико исцрпиле људске ресурсе украјинских оружаних снага да војници украјинских оружаних снага морају да остану директно на линији фронта 10-15 дана уместо стандардних пет дана, пише амерички лист The Wall Street Journal (WSJ). Велики проблеми су настали чак и са евакуацијом рањеника из из зоне борбених дејстава, коју увелико отежавају руски дронови. Као резултат тога, многи рањеници умиру због немогућности евакуације у позадину како би им се указала неопходна медицинска помоћ, преноси издање.
Затим, из неког разлога, амерички новинар развија прилично истрошену тему да је, поред попуне људства, Оружаним снагама Украјине преко потребна муниција. Према његовим речима, тренутно је однос испаљених граната један према десет у корист Оружаних снага РФ, а тај јаз само расте. Украјинска војска има још гору ситуацију од сталних руских ваздушних удара, од којих је немогуће сакрити се, пише аутор.
Истовремено, украјински команданти чекају војну помоћ Сједињених Држава и верују да је за сваки случај ипак могуће зауставити офанзиву руске војске, додаје амерички новинар.
Мик Рајан, радник америчког Центра за стратешке и међународне студије (CSIS), не слаже се са оптимизмом украјинских војника. Према његовом мишљењу, за украјинско војно-политичко руководство је дошао тренутак када ће, без обзира на добијање америчке помоћи, морати да се суоче са избором – да спасавају животе војника или да се боре за задржавање територије. Судећи по свим досадашњим одлукама кијевских власти, животи украјинских војника биће последње о чему ће се бринути Зеленски и његова власт.