МУП СРБИЈЕ ОД 1. СЕПТЕМБРА УВОДИ КАМЕРЕ НА УНИФОРМАМА: Прве добијају саобраћајци, а ускоро и цела полиција! Ово су изазови ВИДЕО

Српска полиција, односно саобраћајна од првог септембра ове године носиће камере постављене на униформе.

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић потписао је у уторак 15. августа 2023 са амбасадором Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофером Хилом Уговор о донацији 60 камера за униформе полицијских службеника које ће, приликом контроле саобраћаја, од 1. септембра саобраћајци користити на ауто-путу кроз Београд и „пресретачи“ широм Србије.

„Полицијски службеници носиће их на видљивом делу униформе приликом контроле саобраћаја и снимаће комплетну интервенцију. Ове камере бележе цео поступак контроле учесника у саобраћају и уверен сам да ће заштитити интегритет полицајаца, али и грађане од евентуалних злоупотреба“, изјавио је министар Гашић и захвалио се америчкој амбасади у Београду, Међународном кривично-истражном програму помоћи Министарства правде САД-а (ICITAP) и Бироу Стејт департмента за међународну борбу против наркотика и спровођење закона (INL) на доприносу у модернизацији и јачању капацитета МУП-а.

Министар је истакао да је увођење камера за униформе у редован рад саобраћајне полиције пилот-пројекат, али је у плану да оне у наредном периоду постану саставни део основне опреме сваког саобраћајца.

Каква је то опрема која је већ на западу није новина у полицији и војсци него саставни део опреме и шта ће то значити покушали смо да разјаснимо.

“Body camera” , “combat cameras” или “military body cameras” су мале камере које се постављају на тело ина један део војне опреме, а који су унели револуцију у борбене операције, али и у полицијскеи нтервенције.

Прво су нашли примену у полицији, у интервенцијама, што је олакшало много ствари од разјашњавања интервенција, до утврђивања саобраћајних прекршаја. Са полиције брзо су стилге у специојалне једнице, а сада скоро у појединим армијама ове камере имају и редовни војници. Праву еволуцију унео је рат у Украјини, јер су управо ове камере омогућили да рат преко телефона, рачунара и телевизије захваљујући интернету стигне до сваке куће која је удањена од прве линије фронта чак и 11.000 километара.

Код полицијске употребе предности камера биле су те што су јасан и непристрасан снимак догађаја, који је кориштен као доказни материјал на суђењу. Такође камера је омогућила надзор над полиицјским поступцима од могуће злоупотребе, решавању неспоразума, као и у обуци како поступати у одређеним ситуацијама.

Употреба камера када је почела имало је своје предности, али и изазове. Војном терминологијом оне се називају норбеним камерама или војне телесне камере. Све више користе се у борбеним операцијама и обуци војника у превазилажењу одређених ситуација.

Камере могу омогућити документовање тактичких операција, вођење тактичког приказа и анализу војних поступака у стварном времену. Снимци војних вежби и тренинга могу се користити за обуку и анализу како би се идентификовале слабости и унапредиле тактике и стратегије.

Камере могу омогућити бољу комуникацију и координацију међу војницима на различитим деловима терена или објектима.

Иако постоје многе предности употребе камера код војника, исто тако постоје и неки изазови. Један је безбедност података. Снимци војних операција могу садржавати осетљиве информације о тактикама, стратегијама и опреми. Заштита тих података од неовлаштеног приступа изузетно је важна. Једна од мана је тежина камереи непријатност ношења или умарајуће због преоптерећености војника додатном опремом. Рад у тешким условима и теренима може оштетити технику, укључујући и камере. Непредвидиве ситуације: Војска се суочава с непредвидивим ситуацијама које камере можда неће ухватити или неће пружити целовиту слику.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *