ТАЛИБАНИ СЕ БРИШУ СА ЛИСТЕ ТЕРОРИСТИЧКИХ ОРГАНИЗАЦИЈА, ШОЈГУ ПОСЕТИО АВГАНИСТАН

Сергеј Шојгу је посетио Авганистан, где се састао са највишим руководством земље. Током четири рунде преговора са потпредседником владе и министрима разговарао је о питањима економије, саобраћаја и безбедности. Очекује се брисање Талибана са листе терористичких организација.

Русија блиско сарађају се новом талибанском влашћу у Авганистану. Некада су се Совјети и Талибани налазили на супротним странама, гледајући се преко нишана. Отопљавање односа је интензивирано, нарочито током лета. Руски представник за Афганистан, Замир Кабулов, је већ дао неке назнаке у правцу потпуног нормализовања односа две земље. У понедељак је Сергеј Шојгу, председник Савета безбедности РФ, дошао у посету Кабулу. Посебна пажња посвећена је питањима безбедности, како економских тако и физичких, за представнике руског бизниса.

Како наводе поједини медији, Шојгу је изразио уверење да ће ускоро доћи до брисања ове организације са списка терористичких организација. Поједини наводи говоре да би све могло да буде релизовано већ до краја године.

Током Совјетског периода, СССР је пружао подршку авганистанској влади, а 1979. године извршена је инвазија на Авганистан, што је довело до деценијског совјетско-авганистанског рата. Совјетски рат је био катастрофалан за обе стране, са великим губицима, и окончао се повлачењем совјетских трупа 1989. године. После распада СССР-а, Русија је наставила да одржава односе са Авганистаном, али је углавном имала ограничен утицај током 1990-их због грађанског рата у Авганистану.

Након напада 11. септембра 2001. и интервенције САД, Русија је пружила дипломатску и логистичку подршку у борби против талибана. У последњих неколико година, Русија је показала интерес за Авганистан, организујући преговоре између различитих авганистанских странака, укључујући Талибане. Талибани, након преузимања власти 2021. године, наставили су одређене контакте са Русијом, иако Москва званично није признала њихову владу.

Русија је одржала своју амбасаду у Кабулу и изразила интерес за економску сарадњу, посебно у енергетском и трговинском сектору.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *