TAJVAN KAO ODGOVOR NA VEŽBE KINESKE MORNARICE U TAJVANSKOM MOREUZU RASPOREĐUJE DODATNE PROTIVBRODSKE OBALSKE RAKETE HSIUG FENG III

Kina je u četvrtak rano ujutro 23. maja 2024 počela jednodnevne intenzivne vojne vežbe avijacije, kopnene vojske, ratne mornarice i raketnig snaga u Tajvanskom moruzu.

Ove vežbe su došle iznenada, a zapadni mediji navode da su priprema pred moguću invaziju Kine na to ostrvo.

Tajvanska vojska od ranog jutra počela je na zapadu zemlje da raspoređuje dodatne raketne baterije obalske odbrane za odbranu od mogućeg priližavanja kineskih brodova.

U pitanju su protivbrodske supersonične rakete Hsiung Feng III (HF-3) postavljene na fiksne lansere koji se prebacuju vučnim vozovima na predviđene vatrene položaje zbog velikih kineskih vojnih manevara u Tajvanskom moreuzu.

Hsiung Feng III(HF III) je treća generacija porodice protivbrodskih raketa porodice Hsiung Feng koju je razvila tajvanska kompanija NCSIST posle serije uspešnih raketa HF I i HF II.

U odnosu na HF III koristi turbomalzni motor, koji povećava brzinu projektila.

Razvoj ovog protivbrodskog obalskog raketnog sistema započeo je 1994. godine, prva testiranja obavljena su 1997. Godine 2004 završio je razvoj rakete, a mornarica svoja operativna testiranja 2005. godine.

Ova raketa ima elektronske protivmere (ECCM). Može efikasno probiti odbrambene sposobnosti neprijateljskog broda. Sa izvanrednom aerodinamičkom konfiguracijom, čvrstom strukturom i dizajnom, projektil je sposoban da pogodi ciljni brod nadzvučnom brzinom.. Bojeva glava rakete ima izuzetnu sposobnost proboja trupa broda. Rakete se mogu lansirati sa različitih platformi, različitim putanjama, da bi istovremeno napale isti ciljni brod i zasitile odbrambene sisteme napadnutog broda.

Raketa Hsiung Feng III se sastoji od tri sekcije, odeljenja za navođenje i upravljanje, odeljenja bojeve glave i pogona. Telo projektila je cilindrično strukturirano sa četiri ulazna kanala i bočnim pojačivačima. Bojeva glava rakete je fragmentovana

Tokom leta, raketom upravlja inercijalni navigacioni sistem (INS) u fazi navigacije na sredini kursa i aktivni radarski tragač u fazi terminalnog navođenja.
Sekcija za navođenje i upravljanje Hsiung Feng III integrisana je sa nekoliko elektronskih modula. Ovi moduli pružaju funkcije navigacije, kontrole leta, vremenskog niza, traženja cilja.

Integrisani raketni trubomlazni motor kombinovan je glavnim pojačivačem i komorom za sagorevanje. Korišćenjem glavnog pojačivača i dva bočna pojačivača, projektil može dobiti potisak da postigne nadzvučnu brzinu.

Domet rakete je 100 km, brzina supersonična, navođenje rakete inercijalno na počenoj i srednjoj fazi leta i radarskim tragačem u završnoj putanji. Pogonski sistem trubomazni motor. Startni na čvrsto i pomoćni na tečno gorivo.

i

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *