Кина је у четвртак рано ујутро 23. маја 2024 почела једнодневне интензивне војне вежбе авијације, копнене војске, ратне морнарице и ракетниг снага у Тајванском морузу.
Ове вежбе су дошле изненада, а западни медији наводе да су припрема пред могућу инвазију Кине на то острво.
Тајванска војска од раног јутра почела је на западу земље да распоређује додатне ракетне батерије обалске одбране за одбрану од могућег прилижавања кинеских бродова.
У питању су противбродске суперсоничне ракете Hsiung Feng III (HF-3) постављене на фиксне лансере који се пребацују вучним возовима на предвиђене ватрене положаје због великих кинеских војних маневара у Тајванском мореузу.
Hsiung Feng III(HF III) је трећа генерација породице противбродских ракета породице Hsiung Feng коју је развила тајванска компанија NCSIST после серије успешних ракета HF I и HF II.
У односу на HF III користи турбомалзни мотор, који повећава брзину пројектила.
Развој овог противбродског обалског ракетног система започео је 1994. године, прва тестирања обављена су 1997. Године 2004 завршио је развој ракете, а морнарица своја оперативна тестирања 2005. године.
Ова ракета има електронске противмере (ЕCCМ). Може ефикасно пробити одбрамбене способности непријатељског брода. Са изванредном аеродинамичком конфигурацијом, чврстом структуром и дизајном, пројектил је способан да погоди циљни брод надзвучном брзином.. Бојева глава ракете има изузетну способност пробоја трупа брода. Ракете се могу лансирати са различитих платформи, различитим путањама, да би истовремено напале исти циљни брод и заситиле одбрамбене системе нападнутог брода.
Током лета, ракетом управља инерцијални навигациони систем (ИНС) у фази навигације на средини курса и активни радарски трагач у фази терминалног навођења.
Секција за навођење и управљање Hsiung Feng III интегрисана је са неколико електронских модула. Ови модули пружају функције навигације, контроле лета, временског низа, тражења циља.
Интегрисани ракетни трубомлазни мотор комбинован је главним појачивачем и комором за сагоревање. Коришћењем главног појачивача и два бочна појачивача, пројектил може добити потисак да постигне надзвучну брзину.
Домет ракете је 100 км, брзина суперсонична, навођење ракете инерцијално на поченој и средњој фази лета и радарским трагачем у завршној путањи. Погонски систем трубомазни мотор. Стартни на чврсто и помоћни на течно гориво.
и