СРБИЈА НА КОРАК ОД ВЕЛИКОГ ДОГОВОРА СА АЛЖИРОМ О ПРОДАЈИ ВИШЕ ОД 50 САМОХОДНИХ ТОП-ХАУБИЦА Б52 М21 НОРА

Сајт Army Recognition саопштио је вечерас информацију да је Србија веома близу склапања великог споразума са Алжиром о куповини самоходних топ хаубица Нора Б-52 М21 калибра 155 мм.

Иначе прича о алжирској куповини Нора Б-52 датира из марта 2023. године када је један од алжирских војних блогера под ознаком ALN54DZ навео да је Алжир заинтересован за куповину 50 самоходних топ хаубица Нора М-21 која је приказана недавно на Сајму наоружања Партнер 2023.

Балканска безбедносна мрежа у свом тексту позивајући се на своје изворе наводи цифру од 54 топ-хаубице или три артиљеријска батаљона.

Самоходна топ-хаубица Нора под ознаком М-21 настала је као нова фаза у развоју овог самоходног артиљеријског оруђа које је било монтирано на шасију руског камиона КАМАЗ конфигурације 8х8, да би уочи одласка овог возила на тестирање за ново оруђе за подршку Страјкер бригаде америчке војске у Аризону било монтирано на шасији камиона марке МАН.

Нора Б52 М21 намењен је за подршку сопствених и маневарских јединица . Ватрена подршка се остврује снажним и изненадном ватром по непријатељским циљевима тактичког, оперативног и стратешког значаја на великим даљинама. Ово артиљеријско оруђе је модуларног типа што омогућава испоруке у више различитих опција на основу жеља корисника.

Претпоставља се да ће у пратњи сваке батерије бити и комадно возило Милош М16 које су свом наоружању има и Национална гарда Кипра.

Произвођач овог артиљеријског оруђа је Југоимпорт СДПР у погону Борбени сложени системи БСС у Великој Плани.

Фото:Андреј Млакар/ТВ Фронт

Тренутно највећи корисник Норе је Унија Мијанмар која има 30 оруђа, затим следи Кипар 24 комада, Војска Србије 18 комада и Бангладеш такође 18, док Кенија има 2 комада. Иначе Бангладеш и Унија Мијанмар имају као командна возила батерије БОВ КИВ конфигурације 4х4.

Тактичко технички подаци:

Брзина гађања је 4 гранате у минути, док код непрекидне паљбе оно износи 3 гранате у минути.

У аутоматском пуњачу се налази као борбени комплет 12 граната и још 24 у резерви.

Домет са разорном гранатом је 18,4 км, са гранатом повећаног долета са упуштеним дном ERFB -BT: 32,4 km; sa granatom povećanog dometa sa gasogeneratorom ERFB -BB 41,1 km. Самоходна топ хаубица М21 је способана за дејство принципом MRSI (Mupltiple Round Simultaneus Impact), односно испаљивање гранате под различитим углом и са различитим барутним пуњењем тако да истовремено падну на исти циљ.

Фото:Андреј Млакар/ТВ Фронт

Брзина покретања цеви по елевацији од 6 до 8 степени у секунди

Помоћно наоружање: митраљез калибра 12,7 мм

Балистичка заштита STANAG 4569 ниво 2:

Посада: 5 чланова

Време дејства: 90/60 секунди.

Тежина хаубице 39 тона

Концепт погона 8х8

Максимална брзина на путевима 95 км/х

Максимални радијус кретања: 650 км

0 коментара на “СРБИЈА НА КОРАК ОД ВЕЛИКОГ ДОГОВОРА СА АЛЖИРОМ О ПРОДАЈИ ВИШЕ ОД 50 САМОХОДНИХ ТОП-ХАУБИЦА Б52 М21 НОРА

  1. Није ми јасно зашто већ годинама нису у стању да подигну брзину паљбе на шест граната у минуту.
    То је био главни разлог због ког Генералштб годинама није хтео да уведе ово оруђе у састав ВС и на крају је буквално натеран (кад му је прву батерију “поклонио” Југоимпорт), јер је даљи извоз био угрожен чињеницом да смо другима продавали оруђе које сами нисмо хтели за своје јединице.
    Између осталог је Вулин због тока и укинуо Генералптабно-техничку комисију, која је била последња препрека да се недовољно усавршени и проверени системи наоружања уводе у састав Војске. Тек након њеног укидања, кренуло је увођење у јединице ВС и “Норе” и “Лазара” и “Милоша”.

    1. Zato što pravimo oruđe za rat a ne za sajmove, lepo zvuči sve na papiru kad gledaš na sajmovima te recimo zapadne haubice pre svega, al evo u ratu se pokazalo da su kratkog veka i teške za održavanje. Naše haubice imaju te niže karakteristike al zato mogu da guraju hiljade i hiljade projektila bez održavanja. Usput i te zapadne koje imaju čak i do 14 granata u minuti, takvi režimi nemaju praktičnu primenu. Zato što haubice su predvidjene da rade u formaciji baterije eventualno odeljenja, znači po 6 u isto vreme i tako imaju i veću brzinu paljbe od tih zapadnih koje neuki koriste pojedinačno…
      Pravilna upotreba dovodi do drastično dužeg veka, a samohodna haubica zbog velike pokretljivosti nije podložna gubitcima kao vučne M777 recimo ili D20 i slične…
      Znači pravilnom upotrebom mogle bi izgurati ceo rat od nekoliko godina. Ako bi imale veliku brzinu paljbe, iako ih nije neprijatelj uništio, samo uništenje cevi i ostalih sklopova bi dovelo do gubitaka. Znači bolje gurati ceo rat i čak završiti ga sa ispravnim oruđem nego na pola ostati bez artiljerije i zbog toga ga izgubiti

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *