SLUČAJ ZVANI AZOVSKO MORE:” DA LI SU OBORENI RUSKI AVIONI ILI NE?”

Piše; Danko Borojević

U jeku vesti o ukrajinskom obaranje aviona ruskog vazduhoplovsta A-50 i Il-22, ukazuje se da je reč o jednačini sa više nepoznatih. Iako se pojavila fotografija oštećenog aviona Il-22M, kojeg je hrabra posada uspela da spusti na aerodrom, postavlja se pitanje, šta se to dogodilo? Rusi su priznali oštećenje aviona Il-22M, očekuje se da će posada aviona biti odlikovana. Međutim, šta se desilo sa A-50, da li ili nije, taj avion te večeri u nedelju 14. januara leteo iznad Azovskog mora?

UKRAJINSKA VERZIJA PRIČE

Jedan ukrajinski političar ustvrdio je u nedelju 14. januara da je vojska njegove zemlje uspešno pogodila ruski avaks avion A-50 i radio-relejni avion Iljušin Il-22M11 iznad Azovskog mora.

Ako je to tačno, ovo bi bio ogroman udarac za ruske vazdušne operacije, s obzirom na njenu dugotrajnu slabost u posedovanju mnogo takvih aviona. Ukrajina je već tvrdila da je oštetila A-50 u februaru 2023. godine, objavljivanjem snimaka sa drona koji je pogodio radarski disk i verovatno eksplodirao u vazdušnoj bazi Mačulišči u Belorusiji.

Međutim, taj političar se tog dana “nespretno” izrazio nazivajući avion Il-22 bombarderom. „Ukrajinske jedinice su oko 21:00 dejstvovale na dva aviona ruskog ratnog vazduhoplovstva, a to su avion A-50 (rano upozorenje) i bombarder Il-22, koji su se nalazili iznad voda Azovskog mora“, napisao je zamenik predsednika iz Komiteta za nacionalnu bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove u Vrhovnoj radi, Jurij Misiagin na svom Telegram nalogu. Treba napomenuti da je opis Il-22 kao „bombardera“ netačan.

Avaks A-50 je oboren dok je Il-22 „bio u vazduhu i pokušao da stigne do najbližeg aerodroma, ali je nestao sa radara nakon što je spuštanje počelo, u oblasti Kerča“, rekao je Misiagin. Kasnije je ispravio svoju objavu kako bi opisao Il-22M kao „radio-relejni“ avion.

„Prema informacijama iz izvora u ukrajinskim odbrambenim snagama, otkriveno je da je oboren vojni avion Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije A-50, a oštećen Il-22M11 registarskog broja 75106“, prenosi ukrajinski RBC.

RUSKI ZVANIČNICI ĆUTE

U ponedeljak 15. januara, novinari su pitali sekretara za štampu ruskog predsednika o situaciji sa objavljivanjem onlajn saopštenja o navodnim incidentima sa ruskim vojnim avionima iznad Azovskog mora.  Kasnije su se pojavile izjave da je reč o Il-22M – centru za komandovanje iz vazduha, koji je zahvaljujući profesionalizmu posade stigao do aerodroma.

Dmitrij Peskov je, odgovarajući na pitanje o avionima, izjavio da nema informacija o ovom pitanju.

Foto: facebook

Zatim se na društvenim mrežama od telegram kanala, preko mreže H (bivši tviter) do fejsbuka, pojavila fotografija zadnjeg dela aviona Il-22M11RT koji je oštećen od gelera projektila.

Uz fotografiju je išao propratni tekst: “Snimak posledica bliske eksplozije fragmentacione bojeve glave protivvazdušne rakete, koja je večeras iznad Azovskog mora pogodila centar vazdušne kontrole Il-22M Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije. Posada je uspela da spusti avion u Anapu”.

ŠTA SE ZAPRAVO DOGODILO?

U izveštaju ukrajinskih snaga stojalo je: U nedelju uveče u 21:00 čas ukrajinske oružane snage su oborile ruski avaks, kao i još jedno leteće komandno mesto koje se već izgubilo sa radarskih ekrana.

Ukrajinska vojno-obaveštajna uprava potvrdila je da su dva ruska komandna aviona visoke vrednosti oborena u nedelju uveče, što je umanjilo sposobnost Kremlja da vidi situaciju u vazduhu.

Tragom te ukrajinske vesti, ruski novinari su pitali portparola Kremlja, šta se zapravo to desilo iznad Azovskog mora?

Međutim, Peskov je odgovori da ne nema potrebne informacije i da budući da se radi o “Specijalnoj vojnoj operaciji”, za odgovor treba da se pita Ministarstvo odbrane Rusije.

Zatim je usledela pojava fotografije oštećenog aviona Il-22M11RT, gde se jasno vidi oštećeni zadnji deo aviona. Potom je došla potvrda i od ruskih medija, o uspešnom sletanju oštećenog aviona.

Usledela su brojna objašnjenja, šta se dogodilo?

“Posledica bliske eksplozije protivvazdušne rakete koja je večeras pogodila vazdušni komandni centar Il-22M Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije iznad Azovskog mora. Posada je uspela da doveze borbeno vozilo na aerodrom Anapa, pokazujući pravi profesionalizam”.

“Ministarstvo odbrane Ukrajine zvanično je saopštilo da je navodno obaranje aviona A-50U za radarsku detekciju i kontrolu velikog dometa i vazdušno komandno mesto Il-22M Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije iznad Azovskog mora. Prema preliminarnim informacijama, posada Il-22M uspela je da spusti avion oštećen vatrom sa zemlje na aerodrom Anapa. Informacije o sudbini A-50U su kontradiktorne. Slika aviona je nestala sa radara. Prema specijalizovanim izvorima, došlo je do „prijateljske vatre“ sa zemlje”.

Ministerstvo oboronы Rossiйskoй Federacii, Rosteh

PRIJATELJSKA VATRA ILI UKRAJINSKA RAKETA?

Po običaju, pojavila su se brojna pitanja i razne špekulacije.

Prvo pojavio se evidencijski broj aviona Il-22M11RT koji glasi RF-75106, zatim se odnekud pojavio broj RF-95678.

Ako se izvrši pretraga aviona prema broju 75106, uočava se da je avion registrovan u Egiptu i da tamo leti.

Međutim, za avion čiji je broj 95678 vidi se da je u vlasništvu ruske vojske i da ima fabrički broj 2964017551.

foto. Skrinšot

Ali ako se pogleda fabrički broj aviona, uočava se da indentičan broj nose četiri aviona.

Sve u svemu, ako se pogledaju brojevi vazduhoplova, dolazi se do zaključka da se to nije dogodilo.

Ako je fotografija tačna i prikazuje stvaran događaj, onda se postavlja pitanje ko je gađao Il-22M11RT?

Ukrajinci tvrde da su oni! Ali se pojavljuje informacija da su i sami Rusi otvorili vatru po sopstvenom vazduhoplovu.

Foto: skrinšot google maps

Priča o ukrajinskom dejstvu, teško da može da drži vodu. Jer jedina dva operativna sistema koja bi mogla da deluju po avionu a koje oni imaju su Patriot i S-300. Međutim, ako se već duže vreme zna da Kijev ima problema sa nabavkom raketa za sistem Patriot, odnosno da je u poslednjih par sedmica istrošio popriličan broj istih, bez isporuke novih zbog američkog prekida isporuke. Dolazi se do zaključka, da nije reč o tom sistemu iz više razloga. Prvi je utrošak raketa i prekid isporuke istih. Drugi razlog leži u tom, što Ukrajina ima dve nekompletne baterije i da bi upotreba istih na otvorenom frontu bez zaštite prouzrokovalo gubitak sistema od ruskog dejstva. Treći razlog jeste, što bi pomeranjem sistema i dovlačenjem istog na prvu liniju fronta, gde se izvode borbena dejstva, ugrozilo sistem Patriot kako od uništenja sa zemlje, tako i od uništenja iz vazduha.

A o S-300 u ukrajinskom sastavu, ne treba ni polemisati. Sistem ima brojne probleme a jedan od glavnih problema je nedostatak raketa i njihov rok trajanja, gde zbog isteka roka upotrebljivosti dolazi do promašaja u gađanju.

Tako da iako Patriot ima domet zavisno od verzije od 90 do 160 km, teško da je isti delovao zbog manjka raketa i nedovoljnog broja potrebnih baterija. Zbog toga treba s rezervom uzeti mogućnost, dejstva istog, jer Ukrajinci nemaju dovoljno sistema Patriot. A i ono što imaju, hitno je potrebno na drugim pravcima, a ne na pravcu prema Krimu.

Za S-300 u Ukrajini sve je već poznato. Isti koristi rakete dometa od 47 km do 90 km. Problem sa raketama je sličan, kao i sa ostalim raketnim sistemima.

Tako da ukrajinska tvrdnja da su oni gađali ruske avione iznad Azovskog mora, treba da se uzme sa rezervom, ali istu ne treba isključiti. Pojavljuje se tvrdnja iz Kijeva, da je dejstva izveo njihov lovac, a to je potpuno nerealna tvrdnja.

© Міністерство оборони України
Mіnіsterstvo oboroni Ukraїni

Međutim, front je krcat oružjem, posebno ako se pogleda ruska strana. Iako je ukrajinska strana više zamorena, ne treba isključiti da je ruskoj lako. Naprotiv, norbeni zamor koji je ozbiljan i ne treba ga isključiti, može dovesti do greške i “gađanja sopstvenog aviona”.

Termin, “prijateljska vatra”, ne treba da se isključi. Na njega nije imuna niti jedna vojska sveta. Naprotiv, što je tehnika u upotrebi složnija, više se greši jer borbeni zamor uzima sve više svoj danak. Ma koliko ljudstvo dobro bilo obučeno, ono nije imuno na umor i strah.

Ako se uzme da su “superiorni” Amerikaci tokom “Pustinjske oluje” imali 20% gubitaka od “prijateljske vatre” a da su Izraelci ovih dana potvrdili da im je oko 17% ljudstva u Gazi stradalo od iste vatre, po čemu bi Rusi bili izuzetak.

Borbeni zamor, opuštanje, nedisciplina, nedostatak koordinacije i na kraju reč zvana glupost, sve to dovodi do smanjenja kocentracije i na kraju do “prijateljske vatre”.

Dok je vojske biće i “prijateljske vatre”. Jer vojsku čine ljudi, koji ipak ma šta god neko mislio ili tvrdio, nisu savršena bića. Jer da jesu, ne bi bilo ni rata.

Ako se pogleda fotografija Il-22M11RT i ona uzme kao verodostojna, onda se sudbina ovog aviona zna.

A šta je sad ruskim avaksom A-50? Da li je on to veče leteo ili ne? Kako se priča o njemu iznenada izgubila?

Rat u Ukrajini još traje. Koliko će još dugo naplaćivati “danak u krvi”, to trenutno niko ne zna. Pa i oni kojima sve ovo odgovara.

0 komentara na “SLUČAJ ZVANI AZOVSKO MORE:” DA LI SU OBORENI RUSKI AVIONI ILI NE?”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *