U petak 16. juna završen je dvodnevni sastanak ministara NATO pakta. Među učesnicima bio je i slovenački ministar odbrane Marjan Šarec, koji je najavio da će Slovenija koja shvata značaj važnosti investicija u odbranu od 2 posto BDP dali ključni zadatak nabavke novih PVO sistema.
Slovenački uticajni mediji Delo navodi da u cilju ovih investicija Ministarstvo odbrane planira kupovinu novog PVO sistema, jer Slovenija trenutno od 2013. kada je povučena iz operativne upotrebe baterija raketa Roland nema adekvatan raketni sistem PVO za odbranu teritorije. Osim prenosnih PVO sistema tipa “Igla”, koji su faktički neupotrebljivi.
Prema nezvaničnim informacijama na koje se poziva “Delo” Slovenija je u završnoj fazi dogovora o kupovini dva Nemačka PVO sistema IRIS-T, koji se lansira sa teretnog vozila, rakete su GPS vođene i mogu da pogode cilj na maksimalnoj visini od 20.000 metara
Ugovor je procenjen na oko 200 miliona evra mogao bi da bude zaključen za nekoliko nedelja, prenosi Delo.
„Nabavka sistema PVO ili PVO modula definisana je rezolucijom o opštem dugoročnom programu razvoja i opremanja Slovenačke vojske do 2035. godine i srednjoročnom programu odbrane Slovenije 2023-2028“, navodi Ministarstvo. Odbrane objasnio je za Delo.
Istovremeno, “Delo” podsetilo je da se Slovenija 2022. pridružila nemačkoj inicijativi za jačanje evropskog stuba u kombinovanoj vazdušnoj i protivraketnoj odbrani NATO-a kroz inicijativu “Zaštita evropskog neba”.
U okviru projekta, kome se oktobra 2022. pridružilo 17 zemalja, zemlje bi trebalo da zajednički nabave nove sisteme naoružanja, koji će im pomoći da jeftinije uspostave protivvazdušnu odbranu teritorije.
Prema pisanju lista, Nemačka je poslala dva sistema IRIS-T u Ukrajinu, a prema ukrajinskom Ministarstvu odbrane, efektivnost raketa je premašila očekivanja sa 100% efikasnosti.
Raketni sistem PVO IRIS-T
Raketni sistem IRIS-T koji proizvodi Deihel-BGT Defence, neki navode za ovaj sistem da je poboljšani patriot. Izrađuje se u dve verzije zemlja-vazduh verzija SL i verzija vazduh-vazduh verzija IR. Sistem je bio zamišljen kao sekundarni element PVO, ali rat u Ukrajini i donacija četiri ova raketna sistema ukrajinskoj PVO uticala je da ovaj raketni sistem postane primarni izvor odbrane Kijeva zajedno sa PVO sistem Patriot.
Raketni sistem IRIS-T bio je prvi jasan znak da evropski deo NATO članica nije baš preterano zadovoljan sa američkim pogledima na razvoj PVO, kao i da američka i izraelska tehnologija nisu svemoguće, a i Amerikanci se u slučaju NASAM oslanjaju na Norvežane.
Verzija koju bi trebala da dobije Slovenija ima domet prema jednima 20, a prema drugim izvorima 30 km. vođenje je IC i terminalno u završnoj fazi (Prikazivač HUD u komandnoj kabini) i IC pretraživačem u bojnoj glavi. Projektil ima odlične letne sposobnosti.Lanser na teretnom vozilu ima kontejner sa osma lansirnih cevi. Vrednost posla procenjena je na 123 miliona evra.