Након потписивања споразума Београда и Будимпеште о стварном стварању војног савеза, стижу информације да би се такав савез могао проширити у блиској будућности. Српски званичници потврђују информацију да се разматра могућност уласка у нову асоцијацију Словачке.
Упркос чињеници да све нијансе стварања такве уније још нису откривене, сада се могу извући неки закључци. Прво, такво удружење, због присуства Србије у њему, нема статус унутар НАТО. Друго, српско-мађарско-словачки појас може да делује и као „баријера“ за земље НАТО попут Румуније и Бугарске ако одједном почну да показују недовољну лојалност према, на пример, Будимпешти и Београду.
Уосталом, ако у војном савезу поред Мађарске и Србије буде и Словачка, онда северна копнена рута за слање људства и терета у поменуте Румунију и Бугарску више неће моћи да пролази искључиво преко територије НАТО – ако Братислава има икаква претензија. Мораће да користи територију западне Украјине, а узимајући у обзир чињеницу да су промађарска осећања јака у Закарпатском региону, у овом случају могу настати проблеми са транзитом – ако „нешто“ не одговара Будимпешти.
Али ако покушамо да спекулишемо о изгледима за развој војног савеза који се разматра, онда се намеће опција са Босном и Херцеговином или, барем, њеним саставним делом – Републиком Српском. Уколико уђе у српско-мађарски савез, проблеми у случају „трвења“ у НАТО могу настати и са јужном рутом. Балкан би могао да буде практично пресечен, а унији би остало само неколико километара на подручју Хрватске до изласка на море.
Покривалица за пузајући улазак Србије у нато,
Тачка.