Према недавним извештајима, Иран је почео да опрема шиитске паравојне групе у Ираку балистичким ракетама, укључујући и моделе кратког и средњег домета. Неке од ових ракета теоријски могу да погоде циљеве у Европи, што драматично повећава безбедносне ризике у региону. Ово би могао бити адут више у рукама Техерана пред састанак у Оману.
Према извештају The Times, Иран је током прошле недеље пребацио нове ракете проиранским милицијама у Ираку, иако је постојала нада да ће се ове снаге разоружати услед ескалације са америчким председником Доналдом Трампом. Ово се дешава уочи индиректних америчко-иранских преговора о нуклеарном споразуму, заказаних за суботу у Оману.
Револуционарна гарда је пребацила ракете земља-земља са дометом до Европе, као и крстареће ракете Quds 1 и балистичке Jamal 69 краћег домета, наводи се у извештају који се ослања на изворе блискоисточних обавештајних служби. Један од извора нагласио је да је ово први пут да Техеран испоручује овако напредно оружје ирачким милицијама. Истина, ирански потенцијал јесте ослабљен падом Сирије, али, шиитске милиције у Ираку никада нису добијале овакве системе. Израелски медији интензивно пишу да су овакви наводи тачни.
“Очајнички потез Ирана који ризикује стабилност Ирака”, рекао је извор за The Times. Овај потез може значајно закомпликовати дипломатске напоре и погоршати тензије у региону, посебно ако ракете буду употребљене против западних циљева. Додајемо, иако корак личи на потез очајника, одлука само додатно развлачи америчку одбрану која је већ ангажована на многим тачкама. Док су САД активирале своје бомбардере дугог домета, хотећи да очувају имиџ који се темељи на старој моћи, ни Иран не седи скрштених руку пред суботње преговоре. Ипак, америчко ангажовање у Јемену је све чешће критиковано због неефикасности и непотребних расхода без јасног циља.