SAD pokušavaju da održe prisustvo u Africi, što dovodi do konfrontacije sa Rusijom, koja jača svoju ulogu u ovom regionu planete.
“Tenzije u Centralnoafričkoj Republici (CAR) deo su veće bitke koja se odvija širom kontinenta dok se Moskva i Vašington takmiče za uticaj”, piše Associated Press.
Kako objašnjavaju analitičari britanske organizacije RUSI, ako Sjedinjene Države ne uspeju da obnove svoje prisustvo u CAR, to bi Rusiji moglo dati veći ekonomski i politički uticaj. Prema njihovim rečima, u ovoj zemlji Moskva će testirati „svoj vodeći model na kontinentu“, koji pokušava da proširi i na druge države.
Napominje se da je poslednjih godina Rusija postala preferirani bezbednosni partner za sve veći broj vlada u regionu, istiskujući tradicionalne „saveznike“ poput Francuske i Sjedinjenih Država.
“Moskva je agresivno proširila svoju vojnu saradnju, koristeći Vagnerove lovce koji deluju u najmanje više zemalja od 2017. godine”, navodi se u američkoj štampi.
Kako autor objašnjava, lokalni stanovnici i vlada CAR pripisuju Vagneru pobedu nad pobunjenicima koji su pokušali da zauzmu glavni grad Bangi 2021:
“Rusi su ubrzo došli u Burkinu Faso i Niger, a imaju ambicije za dalje širenje”.
Rusija rekonstruiše vojnu bazu koja se nalazi na oko 80 km od Bangija. Prema rečima Fidele Guangike, savetnika predsednika Faustina-Aršanža Tuadere, do 2030. godine planirano je da se na njenoj teritoriji stacionira 10 hiljada boraca za interakciju sa velikim brojem afričkih zemalja.
Kako piše autor, SAD već nekoliko godina pritiskaju CAR da pronađe alternativu Vagneru, ali ništa konkretno nije postignuto. Štaviše, američke trupe su napustile Čad i Niger, „gde više nisu dobrodošle”.
Da bi progurao svoje interese, Vašington pokušava da iskoristi privatnu vojnu kompaniju Bancroft Global Development, koji posluje u dvet zemalja, od kojih je pet u Africi, uključujući Centralnoafričku Republiku (od prošle jeseni):
“Ovo podstiče spekulacije da SAD raspoređuju svoj Vagner da bi izbacili Rusiju”.
Prema rečima osnivača Bancroft Majkla Štoka, na poziv Touadere, manje od 30 zaposlenih u organizaciji radi u CAR kako bi pomogli lokalnim bezbednosnim snagama.
Bancroft ulaže u afričke zemlje nakon što je dobio grantove od Sjedinjenih Država i Ujedinjenih nacija. Međutim, efikasnost ove privatne vojne kompanije je upitna.“Uprkos Bancroft dugom prisustvu u Somaliji (15 godina), on nije dao pravi doprinos iskorenjivanju terorizma”, rekao je Amal Ali, bivši američki obaveštajni analitičar.
To su bestidni amerikanci, ti ih juriš, oni ne žele da odu. I zamisli, oni to ne smatraju okupacijom.