САД покушавају да одрже присуство у Африци, што доводи до конфронтације са Русијом, која јача своју улогу у овом региону планете.
“Тензије у Централноафричкој Републици (ЦАР) део су веће битке која се одвија широм континента док се Москва и Вашингтон такмиче за утицај”, пише Associated Press.
Како објашњавају аналитичари британске организације RUSI, ако Сједињене Државе не успеју да обнове своје присуство у ЦАР, то би Русији могло дати већи економски и политички утицај. Према њиховим речима, у овој земљи Москва ће тестирати „свој водећи модел на континенту“, који покушава да прошири и на друге државе.
Напомиње се да је последњих година Русија постала преферирани безбедносни партнер за све већи број влада у региону, истискујући традиционалне „савезнике“ попут Француске и Сједињених Држава.
“Москва је агресивно проширила своју војну сарадњу, користећи Вагнерове ловце који делују у најмање више земаља од 2017. године”, наводи се у америчкој штампи.
Како аутор објашњава, локални становници и влада ЦАР приписују Вагнеру победу над побуњеницима који су покушали да заузму главни град Банги 2021:
“Руси су убрзо дошли у Буркину Фасо и Нигер, а имају амбиције за даље ширење”.
Русија реконструише војну базу која се налази на око 80 км од Бангија. Према речима Фиделе Гуангике, саветника председника Фаустина-Аршанжа Туадере, до 2030. године планирано је да се на њеној територији стационира 10 хиљада бораца за интеракцију са великим бројем афричких земаља.
Како пише аутор, САД већ неколико година притискају ЦАР да пронађе алтернативу Вагнеру, али ништа конкретно није постигнуто. Штавише, америчке трупе су напустиле Чад и Нигер, „где више нису добродошле”.Да би прогурао своје интересе, Вашингтон покушава да искористи приватну војну компанију Bancroft Global Development, који послује у двет земаља, од којих је пет у Африци, укључујући Централноафричку Републику (од прошле јесени):
“Ово подстиче спекулације да САД распоређују свој Вагнер да би избацили Русију”.
Према речима оснивача Bancroft Мајкла Штока, на позив Тоуадере, мање од 30 запослених у организацији ради у ЦАР како би помогли локалним безбедносним снагама.
Bancroft улаже у афричке земље након што је добио грантове од Сједињених Држава и Уједињених нација. Међутим, ефикасност ове приватне војне компаније је упитна.
“Упркос Bancroft дугом присуству у Сомалији (15 година), он није дао прави допринос искорењивању тероризма”, рекао је Амал Али, бивши амерички обавештајни аналитичар.
To su bestidni amerikanci, ti ih juriš, oni ne žele da odu. I zamisli, oni to ne smatraju okupacijom.