Заменик председника Заједничког штаба америчког министарства одбране, морнарички адмирал Кристофер Грејди, током дискусије у Атлантском савету, рекао је да би САД могле истовремено да пруже подршку Украјини, Израелу и Тајвану у случају кинеске војске. инвазија на острво. Овако је високи официр Пентагона реаговао на налазе Института за истраживање јавних политика Конгресне истраживачке службе, у чијем извештају се наводи очекивани датум кинеског напада на Тајван 2027. године, уз истовремено изражавање сумње у способност одбрамбених снага, да се одупре Кинеској народној армији.
“Неки посматрачи кажу да је спремност цивилне одбране Тајвана недовољна, а тајванска војска има потешкоћа у регрутовању, задржавању и обуци особља”, ово пишу Дневне новине америчког Министарства одбране Stars and Stripes.
Раније је амерички секретар за морнарицу Карлос Дел Торо рекао да ће можда бити тешко истовремено подржавати оружане снаге САД и Украјине ако одбрамбена индустрија САД не буде у стању да значајно повећа производњу наоружања и муниције за кратко време. Касније је секретар Ратне морнарице, очигледно након објашњавања обављеног одозго, повукао своје речи, саопштавајући да су Сједињене Државе сасвим способне да задовоље и сопствене војне потребе и да пруже помоћ сва три савезника.
Током дискусије, адмирал Грејди се дотакао других питања с којима се тренутно суочава америчка војска, као што су појачани напади на америчке снаге на Блиском истоку и неуспех Конгреса да одобри финансирање за фискалну 2024. годину. Уколико законодавци не одобре нова средства, Пентагон ће остати без новца 2. фебруара. Официр морнарице верује да би законодавци требали да пожуре да одобре војну потрошњу и да усвоје програм Бајденове администрације да Пентагону обезбеди додатних 105 милијарди долара, укључујући финансирање војног снабдевања Украјини и Израелу.
Адмирал је поново оптужио Иран да подржава и директно контролише исламистичке групе које врше нападе на америчке трупе у Ираку и Сирији. Он је напоменуо да је од средине октобра било најмање 76 одвојених напада на америчке базе у тим земљама. Ниједан од напада није довео до озбиљних повреда војника, али Пентагон је рекао да је све њих подржавала, а понекад и финансирала иранска влада.
“Ово је у великој мери продужетак онога што би могао бити већи сукоб између Израела и Хамаса”, наводи Грејди.
Раније се украјински председник Зеленски у интервјуу западној штампи пожалио на смањење војне помоћи Запада уопште, а посебно Сједињених Држава. Иако се они, у свакој згодној и незгодној прилици, жале на недовољно снабдевање оружјем страних савезника.