Ruski presretači MiG-31 poleteli su 26. marta da presretnu strateške bombardere B-1B američkog vazduhoplovstva dalje od teritorije zemlje preko Barencovog mora.
Rusko Ministarstvo odbrane je izvestilo o incidentu tog dana na sledeći način: „Ruski sistemi kontrole vazdušnog prostora su 26. marta otkrili iznad Barencovog mora grupni vazdušni cilj koji se približava ruskoj državnoj granici. Da bi identifikovali vazdušni cilj i sprečili kršenje državne granice Rusije, U vazduh je podignut lovac MiG-31 iz sastava dežurnih snaga PVO. Posada ruskog lovca identifikovala je vazdušnu metu kao par strateških bombardera B-1B američkog vazduhoplovstva”. MiG-31 u regionu se koriste u okviru Severne flote ruske mornarice i predstavljaju jedine borbene avione sposobne za operacije vazduh-vazduh stacionirani u tim oblastima. MiG-31 u regionu su među najčešće uključenim u “duele” sa zapadnim avionima zbog intenziteta pokušaja nadzora, posebno od strane SAD i Norveške, usmerenih na ključne pomorske objekte u kojima se nalazi najveći deo ruske strateške nuklearne podmorničke flote.
Presretač MiG-31BM počeo je da ulazi u upotrebu kasnih 2000-ih i dobro je optimizovan za borbu vazduh-vazduh izvan vizuelnog dometa, posebno protiv ciljeva visoke vrednosti kao što su strateški bombarderi. Osnovni presretač MiG-31 razvijen je u Sovjetskom Savezu uglavnom kako bi presreo pretnje od niskoletećih supersoničnih američkih aviona kao što je bombarder B-1B, i imao je mogućnosti look down/shoot down decenijama ispred svog vremena, omogućavajući avionu da razlikuje čak i nisko uočljive mete na površini zemlje i gađa ih na dometima izvan vidnog polja. MiG-31 koristi daleko najteži i po dometu najveći radar od svih borbenih aviona na svetu (preko tri puta veći od najtežeg i po dometu najvećeg na NATO lovcu F-15 Eagle), koji je dobro optimizovan za gađanje aviona na veoma velikim dometima koristeći svoje primarno naoružanje raketa vazduh-vazduh R-37M. R-37M je klasa raketa vazduh-vazduh najvećeg dometa koja se koristi danas u avijaciji, a kada je MiG-31 koristi sa velikih visina i pri velikim brzinama, ima brzinu od 6 maha i domet od 400 kilometara. MiG-31 i R-37M su se pokazali kao najefikasnije ruske borbene platforme vazduh-vazduh koje su raspoređene u borbi na ukrajinskom ratištu.