Руски пресретачи МиГ-31 полетели су 26. марта да пресретну стратешке бомбардере B-1B америчког ваздухопловства даље од територије земље преко Баренцовог мора.
Руско Министарство одбране је известило о инциденту тог дана на следећи начин: „Руски системи контроле ваздушног простора су 26. марта открили изнад Баренцовог мора групни ваздушни циљ који се приближава руској државној граници. Да би идентификовали ваздушни циљ и спречили кршење државне границе Русије, У ваздух је подигнут ловац МиГ-31 из састава дежурних снага ПВО. Посада руског ловца идентификовала је ваздушну мету као пар стратешких бомбардера B-1B америчког ваздухопловства”. МиГ-31 у региону се користе у оквиру Северне флоте руске морнарице и представљају једине борбене авионе способне за операције ваздух-ваздух стационирани у тим областима. МиГ-31 у региону су међу најчешће укљученим у “дуеле” са западним авионима због интензитета покушаја надзора, посебно од стране САД и Норвешке, усмерених на кључне поморске објекте у којима се налази највећи део руске стратешке нуклеарне подморничке флоте.
Пресретач МиГ-31БМ почео је да улази у употребу касних 2000-их и добро је оптимизован за борбу ваздух-ваздух изван визуелног домета, посебно против циљева високе вредности као што су стратешки бомбардери. Основни пресретач МиГ-31 развијен је у Совјетском Савезу углавном како би пресрео претње од нисколетећих суперсоничних америчких авиона као што је бомбардер B-1B, и имао је могућности look down/shoot down деценијама испред свог времена, омогућавајући авиону да разликује чак и ниско уочљиве мете на површини земље и гађа их на дометима изван видног поља. МиГ-31 користи далеко најтежи и по домету највећи радар од свих борбених авиона на свету (преко три пута већи од најтежег и по домету највећег на НАТО ловцу F-15 Eagle), који је добро оптимизован за гађање авиона на веома великим дометима користећи своје примарно наоружање ракета ваздух-ваздух Р-37М. Р-37М је класа ракета ваздух-ваздух највећег домета која се користи данас у авијацији, а када је МиГ-31 користи са великих висина и при великим брзинама, има брзину од 6 маха и домет од 400 километара. МиГ-31 и Р-37М су се показали као најефикасније руске борбене платформе ваздух-ваздух које су распоређене у борби на украјинском ратишту.