Na društvenim mrežama osvanuo je i snimak na kome se vidi upravo kako lovac Suhoj SU-57 izvodi supermanevar “Kobra”
Često se u javnosti spekulisalo da li ruski borbeni avion 5. generacije Suhoj SU-57 ima sposobnost izvođenja supermanevara u vazduhu. Isti slučaj je bio i sa avionima 5 generacije, gde je čak i F-22 Raptor pokazao zavidno umeće u izvođenju supermanevara.
Na društvenim mrežama osvanuo je i snimak na kome se vidi upravo kako lovac Suhoj SU-57 izvodi supermanevar “Kobra” u vazduhu što pokazuje da je SU-57 lovac izvrsnih performansi koji nimalo ne zaostaje za familijom SU-27, Su-30, Su-32, Su-35 pa čak i protipa Su-37 čak i tehnološkog demonstratora S-47 Berkut.
Su-57/T-50 fighter jet.
Cobra Manoeuvre (Pugachev's Cobra) pic.twitter.com/6f5Y8Zwxfy— Massimo Frantarelli (@MrFrantarelli) October 23, 2024
Tako je vidljivo da je avion upravljiv u sve tri ose pri kritičnim napadnim uglovima sa čime može u bliskoj borbi da ostvari prednost. Ova sposobnost omogućava da avion promeni pravac i smer kretanja i dođe u položaj da može da upotrebi svoje raketno ili vatreno naoružanje.
Svi manevri koji se izvode na napadnim uglovima iznad kritičnog nazivaju se post-stol manevri, a sposobnost aviona da izvodi takve upravnjive manevre naziva se supermanevarbilnost. Rusija je još od 1984. godine imala letelice koje su izvodili post-stol manevre kobra koji je izvođen sa napadnim uglom od 120 stepeni kod SU-27 i 90 stepeni kod MIG-29. To su bili prkatično najveći napadni uglovi demonstrirani na jednom borbenom avionu. Prilikom izvođenja manevra “kobra” koficijent opterećenja dostiže vrednost oko 3g, a gubitak brzine procenjuje se na 260 km na čas. Za manevar “kobra” može da se kaže da predstavlja jedan od prvih koraka na putu izgrađivanja supermanevarbilnosti.
Šta je kobra?
Kobra je manevar u toku kojega se za voma kratko vreme obično 5 do 7 sekundi avion prevodi iz horizontalnog leta na napadni ugao od 110 do 120 stepeni i ponovo vraća u horizontalni položaj. Manevar “kobra” kako se navodi može da se izvodi u strogom opsegu instrumentalnih brzina . Gornja granica opsega ograničena je dozvoljenom proračunskom vrednošću koeficijenta normanog opterećenja pri maksimalnoj sili uzgona od 500 do 550 km na čas, ali je u praksi optimalna vrednost preporučene instrumentalne brzine od 350 do 400 km/h. Manevar “kobra” je inače neupravljiv, a kvalitet zavisi prvenstveno od pilota, aerodinamike aviona i normalne komponetne sile potiska koja je nastala specifičnom ugradnjom motora u odnosu na uzdužnu osu aviona. Posle izlaska na velike napadne uglove avion stvara potrebni momenat poniranja. Ovaj manevar sredinom devedetih godina 20 veka prerastao u upravljiv manevar “super-kobra” uvođenjem vektorisanja sile potiska na avionu Su-37 koji je ostao prototip.
Ciljevi i značaj:- Taktička prednost: Manevar „Kobra” omogućava brzo usporavanje aviona, što može da primora neprijateljski avion da preleti ispred, otvarajući priliku za napad.
- Pokazivanje sposobnosti aviona: Ovaj manevar je često korišćen za demonstraciju agilnosti i aerodinamičkih svojstava aviona na aeromitinzima.
- Nagli napadni ugao: Iako je vizuelno spektakularan, u stvarnim borbenim situacijama „Kobra” se retko koristi, jer je rizičan zbog velikih zahteva prema avionu i pilotu.
Manevar je zahtevan i traži visoku kontrolu nad avionom, a mogu ga izvoditi uglavnom lovci sa izuzetnom sposobnošću upravljanja na visokim napadnim uglovima i velikim snažnim motorima.
Nista cudno za ovu sposobnost,ovi Su-57 nose jos uvek Saturnove AL-41F1S motore sa elektricnim FBW kontrolom komandi KSU-35,motori koji se trenutno koriste kod Su-35S
ovaj nazovi manevar koji nije nista nego obicna cirkusarija je Tom Kruz davno izveo u TopGanu
…
svako ko je gledao TopGan zna da jedan americki avion ubije deset ruskih samo sa mitrraljez a jos deset sa raketle… prvo jedna raketla leti do jednog ruskog krsha i ubije njega a onda do drugog
…
nema smisla trositi dve rakete na ruske avione… kad jedna moze da ubije dva
…