РУСКИ ЛОВАЦ СУ-57 СНИМЉЕН КАО ИЗВОДИ МАНЕВАР КОБРА! ВИДЕО

На друштвеним мрежама освануо је и снимак на коме се види управо како ловац Сухој СУ-57 изводи суперманевар “Кобра”

Често се у јавности спекулисало да ли руски борбени авион 5. генерације Сухој СУ-57 има способност извођења суперманевара у ваздуху. Исти случај је био и са авионима 5 генерације, где је чак и Ф-22 Раптор показао завидно умеће у извођењу суперманевара.

На друштвеним мрежама освануо је и снимак на коме се види управо како ловац Сухој СУ-57 изводи суперманевар “Кобра” у ваздуху што показује да је СУ-57 ловац изврсних перформанси који нимало не заостаје за фамилијом СУ-27, Су-30, Су-32, Су-35 па чак и протипа Су-37 чак и технолошког демонстратора С-47 Беркут.

Тако је видљиво да је авион управљив у све три осе при критичним нападним угловима са чиме може у блиској борби да оствари предност. Ова способност омогућава да авион промени правац и смер кретања и дође у положај да може да употреби своје ракетно или ватрено наоружање.

Сви маневри који се изводе на нападним угловима изнад критичног називају се пост-стол маневри, а способност авиона да изводи такве управњиве маневре назива се суперманеварбилност. Русија је још од 1984. године имала летелице које су изводили пост-стол маневре кобра који је извођен са нападним углом од 120 степени код СУ-27 и 90 степени код МИГ-29. То су били пркатично највећи нападни углови демонстрирани на једном борбеном авиону. Приликом извођења маневра “кобра” кофицијент оптерећења достиже вредност око 3г, а губитак брзине процењује се на 260 км на час. За маневар “кобра” може да се каже да представља један од првих корака на путу изграђивања суперманеварбилности.

Шта је кобра?

Кобра је маневар у току којега се за вома кратко време обично 5 до 7 секунди авион преводи из хоризонталног лета на нападни угао од 110 до 120 степени и поново враћа у хоризонтални положај. Маневар “кобра” како се наводи може да се изводи у строгом опсегу инструменталних брзина . Горња граница опсега ограничена је дозвољеном прорачунском вредношћу коефицијента норманог оптерећења при максималној сили узгона од 500 до 550 км на час, али је у пракси оптимална вредност препоручене инструменталне брзине од 350 до 400 км/х. Маневар “кобра” је иначе неуправљив, а квалитет зависи првенствено од пилота, аеродинамике авиона и нормалне компонетне силе потиска која је настала специфичном уградњом мотора у односу на уздужну осу авиона. После изласка на велике нападне углове авион ствара потребни моменат понирања. Овај маневар средином деведетих година 20 века прерастао у управљив маневар “супер-кобра” увођењем векторисања силе потиска на авиону Су-37 који је остао прототип.

Циљеви и значај:

  1. Тактичка предност: Маневар „Кобра” омогућава брзо успоравање авиона, што може да примора непријатељски авион да прелети испред, отварајући прилику за напад.
  2. Показивање способности авиона: Овај маневар је често коришћен за демонстрацију агилности и аеродинамичких својстава авиона на аеромитинзима.
  3. Нагли нападни угао: Иако је визуелно спектакуларан, у стварним борбеним ситуацијама „Кобра” се ретко користи, јер је ризичан због великих захтева према авиону и пилоту.

Маневар је захтеван и тражи високу контролу над авионом, а могу га изводити углавном ловци са изузетном способношћу управљања на високим нападним угловима и великим снажним моторима.

Један коментар на “РУСКИ ЛОВАЦ СУ-57 СНИМЉЕН КАО ИЗВОДИ МАНЕВАР КОБРА! ВИДЕО

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *