Rusko vazduhoplovstvo je rasporedilo frontovske bombardere Su-34 kako bi izveli precizne udare na ukrajinske pešadijske i oklopne jedinice u blizini Kupjanska, navodi se u izveštaju ruskog ministarstva odbrane od 26. februara.
Avioni koriste planirajuće bombe velikog prečnika sa preciznim navođenjem, uključujući sposobnost korigovanja kursa tokom leta. Ministarstvo je istaklo da je sposobnost planirajućih bombi omogućila Su-34 da izvrši udare izvan dometa protivničke protivvazdušne odbrane, pri čemu se svi Su-34 vraćaju u bazu posle napada. Upotreba ovih bombi dovodi avione u mnogo manji rizik od konvencionalnih gravitacionih bombi, koje se moraju baciti sa znatno bliže razdaljine, pružajući daleko jeftiniju alternativu korišćenju krstarećih ili balističkih raketa na koje se tradicionalno oslanjala avijacija kako bi ostala bezbedna od dejstava protivvazdušne odbrane protivnika. Precizno navođenje ne samo da omogućava takvim bombama da uništavaju ciljeve mnogo efikasnije, značajno smanjujući broj potrebnih naleta, već takođe omogućava da se bombe bacaju sa većih visina gde ne samo da su avioni bezbedniji od infracrvenih vođenih sistema protivvazdušne odbrane kratkog dometa, a i njihove bombe mogu da lete i znatno dalje, do 70 kilometara.
Su-34 ima posebno visoku izdržljivost, što znači da ne samo da ima veći domet od bilo koje drugog tipa aviona ove namene na svetu, već može da ponese i ubojni teret koji je više uporediv sa onim ranih nuklearno naoružanih bombardera nego modernih lovaca.
Ovaj avion je primarni radni konj ruskog vazduhoplovstva od izbijanja borbi u Ukrajini, a zapadni izvori procenjuju da je oko dvadesetak izgubljeno tokom dvogodišnje kampanje – u proseku oko jedan avion mesečno. Svi su izgubljeni ili zbog udesa ili zbog dejstava zemaljskih protivvazdušnih sredstava.
Sve rasprostranjenija upotreba planirajućih bombi od strane ruskog vazduhoplovstva je sa rastućom zabrinutošću istaknuta od strane zapadnih i ukrajinskih izvora 2023. godine, pri čemu je ruski odbrambeni sektor značajno proširio svoje kapacitete za proizvodnju takve municije.
Predstavnik ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva pukovnik Jurij Ignat upozorio je 2. maja prošle godine na pretnju koju ovo oružje predstavlja: „Te bombe mogu da lete oko 70 kilometara (oko 43 milje) i mogu da gađaju objekte kritične infrastrukture, obdaništa, stambena naselja i obrazovne i medicinske ustanove a ovoj vrsti municije ne možemo da se suprotstavimo. Naša protivvazdušna odbrana je neefikasna protiv samih bombi, ali bi radije trebalo da pokušamo da oborimo Su-34 (frontovski bombarder) nosače ove municije“.
Više ukrajinskog osoblja u januaru 2024. godine obavestilo je New York Times da je novi talas ruskih vazdušnih udara upotrebom planirajućih bombi nametnuo „dodatnu razornu moć“, dopunjujući to skoro stalnim artiljerijskim napadima od proleća. Naglasili su da su ove bombe nosile i do 500 kg eksploziva svaka i da bi na taj način mogle da unište njihove podzemne bunkere. Jedan vojnik je uporedio uticaj ruskih planirajućih bombi sa izrazom „kapija pakla“, naglašavajući da bi ih rusko vazduhoplovstvo „poslalo dva po dva, osam za sat… Zvuči kao da se mlaznjak obruši na vas“.
Nesposobnost Ukrajine, da svojim jedinicama pruži neposrednu podršku sa svojim borbenim avionima, (osim onim koji nose krstareće rakete dugog dometa zapadne proizvodnje, koji su veoma retki), dovela je njene kopnene snage u nepovoljan položaj, ukazujući na sve veće razlike u artiljeriji i balističkim raketnim sredstvima koja favorizuju ruske snage. Najnovija ruska planirajuća bomba PBK-500U Drel bi trebala da uđe u masovnu proizvodnju pre kraja godine i verovatno će imati svoj borbeni debi na frontu. Takođe se navodi da je proizvodnja frontovskog bombardera Su-34 proširena od 2023. godine, pri čemu su delovi aviona isporučeni od sredine 2022. godine izgrađeni prema poboljšanom standardu Su-34M.
The post RUSKI FRONTOVSKI BOMBARDERI SU-34 KORISTE PLANIRAJUĆE BOMBE ZA NEUTRALIZACIJU UKRAJINSKIH JEDINICA OKO KUPJANSKA appeared first on Televizija FRONT | TV FRONT.