RUSKI BOMBARDERI TU-22M3 LETELI NAD BALTIKOM: RUTINSKI LET ILI PORUKA MOSKVE U VEZI BLOKADE BALTIČKOG MORA!

Učestale priče o tome kako će zemlje Baltika blokirati izlaz Rusiji na baltičko more dobile su skriveni odgovor iz Moskve sa porukom šta će se desiti ako zaista se članice NATO odluče na taj korak. Za prenosioca poruke izabran je TU-22.

Naime, Ministarstvo odbrane Ruske Federacije poslalo je dva bombardera dugog doleta Tupovljev TU-22M3 u pratnji četiri lovca SU-30SM u petočasovnu misiju leta nad Baltičkim morem.

Na objavljenim snimku se vidi poletanje dva bombardera dugog doleta TU-22M3, let međunarodnim vodama Baltika i sletanje. Bombarderi inače nisu bili naoružani iako standardanu paletu naoružanja čine gravitacione bombe FAB-250 i 500 i krstareće rakete H-22 u protivbrodskoj verziji.

Inače ovi bombarderi se intenzivno koriste u borbenim operacijama nad Ukrajinom.

Bombarderi su poleteli iz baze Šajkovka u Kaluškoj oblasti koja je krajem prošle 2022 i početkom tekuće 2022 postala meta napada ukrajinskih bespilotnih letelica.

Poslednji let nad Baltikom ruski bombarderi TU-22M3 ilai su juna meseca tekuće 2023. godine.

Baza Šajkovka je dom 52. Gardijske vazdušne eskadrile koja je opremljena bombarderima dugog dometa TU-22M3 koji su od početka rata u Ukrajini intenzivno učestovovali u lansiranju krstarećih raketa na Odesu, Kijev, Vinicu, Kramatorsk.

Verzija M3 koju sad koristi ruska avijacija dobila je usavršeni motor MK-25, koja je povećala brzinu na 2,05 maha. Avion je doživeo i niz konstrukcionih promena, produžen je nos, uvedeni novi usisinici vazduha, povećana maksimalna geometrija krila na 65 stepeni. Avion TU-22M3 dobio je novu ulogu prodor na neprijateljsku teritoriju na malim visinama uz pomoć inercijalnog navigacionog sistema, sistem za upravljanje letom po unapred zadatoj mrašuti leta.

Osnovno naoružanje ove letelice postala je krstareća raketa H-22, koju letelica može da nosi ispod trupau polupotopljenom položaju ili dve rakete okačene svaka ispod svakog krila.

Tu-22M3 je prilagođen za prilaz cilju na ekstremno malim visinama.

Avion u trupu može da ima smešteno 6 krstarećih raketa H-15 dometa 150 km, a na potkrilne nosače mogu da se stave još četiri rakete.

U bombarderskim zadacima obično je korišten sa klasičnim avio-bombama mase 1.500 i 3.000 kg. Avion može da nosi 69 bombi FAB-250, 12, Fab -400, 8 FAB 1.500 i 2 FAB 3.000 precizno vođene bombe.

Sovjetska vojska imala je u svom naoružanju sa ovim bombarderom opremljene tri divizije teške bombarderske avijacije, dve divizije mornaričke avijacije i nekoliko samostalnih pukova. Većina aviona je bila razmeštena u bazama zapadno od Urala. Ukupno je proizvedeno 370 aviona od kojih je 315 ostalo u Rusiji.

Tu se ubrajaju avioni koji su povučeni iz Estonije i Belorusije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *