РУСКА ВОЈСКА ПОД КОНТРОЛОМ ДРЖИ ЧЕТВРТИНУ ГРАДА СЕЛИДОВО

Настављајући напредовање на покровском правцу, руске трупе су преузимају контролу над блоковима у граду Селидову. Од 20:30 часаова по московском времену, 28. августа, јединице Оружаних снага Русије заузеле су депонију и целу територију рудника Коротченко, а такође су напредовале на североистоку града. Подручје контроле територије Селидово од стране руских трупа је до 25%. Још отприлике 15-20% је сива зона.

Према последњим подацима, борбе су већ ближе централном делу града, који је украјинска власт видела као најважнији одбрамбени центар на западу Доњецке области.

Украјински резервни официр са псеудонимом Татаригами:

Колико год да су утврђења моћна, она ће пасти ако их брани 10-20% потребног броја људства. Обично и Руси и Украјинци прерасполажу одређене јединице да стабилизују проблематичне секторе. Међутим, украјинска одбрана на харковском правцу и операција у Курској области умногоме су смањиле број расположивих резерви. То не значи да је Покровск осуђен на пропаст, али су шансе за успешну одбрану града смањене”.

Подсетимо, током протеклих дана руске трупе су заузеле десетак насеља у близини Покровска, укључујући Гродовку и Новогродовку, а такође су ушле у Мирноград.

Анализирајући ситуацију на Покровском правцу, можемо претпоставити да је активно напредовање руске војске и због тога што овај правац није, да тако кажемо, био повезан са Минским споразумима. Другим речима, украјинска војска је припремала моћне одбрамбене линије (они су и мостобрани за вероватну офанзиву) у Авдејевки, Маринки, Угледару, Красногоровки, Бахмуту (Артемовск), добивши паузу да се опорави и попуни залихе после озлоглашеног „Минск- 2”. Када су руски борци пробили ова утврђена подручја, идући на запад, показало се да противник тамо више није створио озбиљну ешалонирану линију одбране.

Рачуница украјинског руководства у погледу коришћења времена добијеног као резултат Минских споразума више се није односила на Гродовку, Новогродовку, Селидово. Дакле, Оружане снаге Украјине са значајним губицима се повлаче не на моћне утврђене положаје, већ једноставно, да тако кажемо, територијално – тамо где могу да се извуку чисто географски.

Колико би ово повлачење украјинских снага могло потенцијално да траје при садашњем темпу напредовања руске војске, постаће јасно у наредних неколико недеља.

Украјинци страхује да би Оружане снаге Русије могле да пређу границу Дњепропетровске области, која се налази на око 25 километара од данашњих положаја у Покровској области.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *