Руска офанзива североисточно од Покровска добија размере освајања из првих дана рата

Руска армија је извршила пробој на североисточном крилу Покровска, који је својим обимом и темпом прешао фазу класичног клина и попримио обележја фронталног урушавања украјинских положаја. Бележи се пад више украјинских села и територија између њих. Око Торецка ситуација додатно отежана за ОСУ.

Из врло поузданих извора стижу информације о значајном продору руских снага североисточно од Покровска. Један од најрелевантнијих мапера AMK_Mapping преноси да Руси бележе пробој упоредив са оним из раних фаза рата. Уз потпуну консолидацију у Мајаку, руске снаге су успеле да заузму и насеља о којима смо писали – Никаноровку и Панково, а затим и делове Владимировке, која је значајно северније. Територије око поменутих села су такође прешле у руске руке спајајући се у велику целину. Извесно, следи руски јуриш ка Шаховом, чиме ће бити прекинут пут Покровск-Дружковка. Истовремено, источније према Константиновки, линија Попов Јар – Полтавка више не представља линију фронта, већ низ освојених тактичких појасева који омогућавају даље ширење руске офанзиве у дубину.

Више није реч о клину – фронт се ломи

Оперативна слика показује да је пробој добио ширину која омогућава дубински маневар, што је нарочито опасно за украјинску одбрану. Напредовања код Федоровке и Затишка довела су до повезивања руских јединица са групацијом која дејствује око рударских копова и терикона према Покровску, тј. Родинском.

Ово више није локални пробој — оперативни положаји се шире и обједињују, стварајући основу за дубоко обухватни напад на Покровск и потенцијално Константиновку. Предвиђали смо као могућ овакав развој догађаја још прошле године, без очекивања да ће руске снаге отићи толико на север.

Поглед ка Торецку и Константиновки

Истовремено, борбе су се интензивирале и у секторима ближим Торецку и Константиновки, где руске снаге смањују изоловане џепове око Клебан-Бика. О тим дешавањима ћемо подробно писати, нарочито у вез руског напредка у околини Часов Јара.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *