RUSIJA PROŠIRUJE FLOTU TRANSPORTNIH AVIONA IZVLAČEĆI IH IZ SKLADIŠTA

Rusija je vratila u upotrebu najmanje jedan teški transportni avion An-124 nakon decenija skladištenja kako bi ispunila sve veće zahteve, pošto je zemlja prekinula svoju demilitarizaciju suočena sa ratnim uslovima.

Flota transportera je jedna od više oblasti vazdušnih i kopnenih snaga Rusije koje se značajno povećava jer se zemlja suočava sa ratom u Ukrajini i brzom eskalacijom tenzija sa NATO savezom koji se širi i sa Japanom koji je orijentisan prema Zapadu. Pažnja je skrenuta na ovo proširenje kada je transportni An-124 izvučen iz skladišta na aerodromu Uljanovsk-Istok radi opsežnog renoviranja i modernizacije. An-124 je visoko cenjena imovina za Rusiju i predstavlja daleko najteži avion u floti zemlje. Oslanja se da služi kao veća dopuna lakšem, ali šire korišćenom Il-76. Dok se Il-76 proizvodi na domaćem terenu u Rusiji, nakon što su fabrike tamo premeštene iz Uzbekistana gde su izgrađene u sovjetsko doba, An-124 je proizveden u Ukrajini tokom sovjetske ere, što je predstavljalo ključnu prepreku za dalje akvizicije. Osim An-124, ostaje neizvesno koji drugi avioni mogu biti obnovljeni i u kojim količinama.

Pored podrške logistici unutar Rusije, dva An-124 su, kako se izveštava, nedavno raspoređena za letove za Severnu Koreju, što je podstaklo spekulacije o transferu oružja velike vrednosti bilo iz istočnoazijske države u Oružane snage Rusije ili obrnuto. Avioni su optimalni za isporuku borbenih aviona i druge vredne imovine. An-124 koristi ne samo rusko ratno vazduhoplovstvo, već i avio-prevoznik Volga-Dnepr Airlines za civilne svrhe, pri čemu je jedan od ovih aviona izgubljen 10. juna 2023. godine kada ga je prisvojila kanadska vlada uz sumnjivu zakonitost. Avion je iznajmila kanadska vlada i sleteo je u Toronto 27. februara 2022. godine noseći brze testove na Covid-19 iz Kine. Očekuje se da će biti dostavljen Ukrajini kao kanadska pomoć. Rusija trenutno razvija naslednika An-124 u zemlji, iako se ne očekuje da će biti spreman za upotrebu do sredine 2030-ih. Rusija i Ukrajina su ranije zajednički razvijale naslednika koji bi trebalo da uđe u službu oko 2020. godine, pre nego što je oborena ukrajinske vlade 2014. godine i okretanje zemlje ka bliskom povezivanju sa NATO okončali program. Rusiji trenutno nedostaju sredstva za nabavku transportnih aviona uporedivih veličina osim putem restauracije sovjetskih konstrukcija aviona u skladištu. Sjedinjene Države su se suočile sa sličnim problemima nakon što su 1989. i 2015. godine povukle iz upotrebe svoje teške transportne avione C-5 Galaxy i C-17 Globemaster.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *