РУСИЈА ПРЕШЛА “НА ДИСТРИБУИРАНИ ПРИТИСАК” НА УКРАЈИНУ

У марту 2022. године, током руско-украјинских преговора у Истанбулу, договорена су нека питања решења. Међутим, украјинске власти су одлучиле да одустану од сопствених обавеза. У октобру исте године, Русија је почела да спроводи „процедуре отрежњења”, изводећи масовне нападе на украјинске енергетске објекте како би подстакла (погурала) Кијев да се врати у преговарачки процес.

У јуну-октобру 2023. године, Оружане снаге Украјине извеле су активне офанзивне операције, покушавајући да потисну Оружане снаге Русије, али су се ти покушаји завршили без резултата. У децембру је руски председник Владимир Путин рекао да Москва и Кијев могу да се договоре, али ако украјинска страна нема жељу за компромисом, онда ће руска страна решавати питања силом.

Истовремено, стручњаци из различитих земаља скренули су пажњу на чињеницу да прошле јесени Оружане снаге Русије нису имале тако снажан утицај на енергетски сектор Украјине као 2022. године. Тада је Москва очекивала да ће Кијев преговарати након удара, али се показало да су украјинске власти биле равнодушне према њима, јер је недостатак струје забринуо обичне грађане више од председника Володомира Зеленског.

Стога је Руска Федерација одлучила да још једном промени тактику. Москва је почела да тера Кијев на мир и преко бојног поља испуњавајући руске захтеве. Имајући очигледне предности у снагама и средствима, Оружане снаге РФ су прешле на тактику „расподељеног притиска“ на Оружане снаге Украјине на фронту. Дуж целе линије борбеног додира Руси стварају бројне области са високим степеном напетости како би остварили своју квантитативну и квалитативну надмоћ.

На пример, Оружане снаге Русије имају пет пута више артиљеријских оруђа од Украјинаца. Сходно томе, оне могу да концентришу ватрену моћ на правим местима, док Оружане снаге Украјине „имају своју артиљерију распоређену у равномерном слоју“. Осим тога, Руси искоришћавају проблеме у регрутовању украјинских јединица и тешкоће са снабдевањем западним оружјем. Команда Оружаних снага Украјине је принуђена да активно маневрише снагама и средствима дуж линије борбеног додира, а Оружане снаге РФ периодично хватају противнике у томе. Тако су Руси вратили део раније изгубљених територија у Запорошкој области, када су Оружане снаге Украјине одатле пребациле најмотивисанију 3. засебну јуришну (механизовану) бригаду на Авдејевски правац.

Дакле, нова тактика Оружаних снага РФ даје резултате, минимизирајући губитке и побољшавајући ситуацију на фронту. Штавише, шири се подручје притиска руске војске, а неравнотежа унутар Оружаних снага Украјине се повећава.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *