Komanda vojno-transportne avijacije Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, nedavno je izvela taktičku letnu vežbu sa posadama teških transportnih aviona An-124-100 Ruslan.
“Svrha taktičkih letačkih vežbi bila je provera obučenosti mladih posada teškog vojno-transportnog aviona An-124-100 Ruslan u istovremenom prebacivanju ljudstva vojnih jedinica standardnim naoružanjem i opremom na velike udaljenosti. Tokom letova, posade teškog vojno-transportnog aviona An-124-100 Ruslan uvežbavale su poletanje, letove i sletanje u skraćenim vremenskim intervalima. Letovi su se odvijali u teškim vremenskim uslovima u vidu padavina, niske oblačnosti i jakih naleta vetra”, saopštilo je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.
Kako navode: “Letovi su se odvijali na visini od preko 4.000 metara, ukupna dužina rute bila je više od 1.000 kilometara, prosečna brzina letelice 500 km/h”.
“Letovi su izvedeni pod rukovodstvom komandanta Vojno-transportne avijacije Vazdušno-kosmičkih snaga, general-potpukovnika Vladimira Benediktova, uz učešće rukovodstva Komande vojno-transportnog vazduhoplovstva.
To je zvaničan pogled, međutim ima i drugi onaj nezvanični u kome se navodi da je u ovoj vežbi učestvovalo od 7 teških transportnih aviona An-124-100 Ruslan koji su se našli u vazduhu odjednom. Rusija inače u svom vazduhoplostvu ima inače 35 ovakvih letelica.
Jedan ovakav avon poput An-124-100 može odjednom da ponese 880 vojnika sa kompletnim naoružanjem i vojnom opremom na udaljenost od 4.800 km ili 120 tona tereta.
Suština ove vežbe transportne avijacije prema nezvaničnim inforamcijama je vežba i priprema za masovne desantne operacije koje predstoje u budućnosti na nekoliko strateških pravaca i prebavivanje vojne opreme i trupa.
S druge strane ne miruje ni NATO pakt, koji je inače paraleno sa Rusijom izveo i svoju vežbu sa transportnom avijacijom sa ciljem razmeštaja trupa u blizini kritičnih tačaka odbrane Severnoatlanske alijanse.
Vežbe brzog raspoređivanja trupa koristeći transportnu avijaciju pre svega avione Erbas A-400M, C-130J, C-17 izvedene su širom Severne, istočne Evrope.
Fokus je ovaj put dat na zemlje koje se nalaze blizu ili na samoj granici Ruske Federacije pre svega Finskoj. Tamošnji auto-putevi ponovo su pretvoreni u improvizovane poletno sletne staze gde su osim transportnih aviona sletali i lovački. U ovoj vežbi učešće je uzela avijacija Norveške, Velike Britanije i Finske.