Команда војно-транспортне авијације Ваздушно-космичких снага Русије, недавно је извела тактичку летну вежбу са посадама тешких транспортних авиона Ан-124-100 Руслан.
“Сврха тактичких летачких вежби била је провера обучености младих посада тешког војно-транспортног авиона Ан-124-100 Руслан у истовременом пребацивању људства војних јединица стандардним наоружањем и опремом на велике удаљености. Током летова, посаде тешког војно-транспортног авиона Ан-124-100 Руслан увежбавале су полетање, летове и слетање у скраћеним временским интервалима. Летови су се одвијали у тешким временским условима у виду падавина, ниске облачности и јаких налета ветра”, саопштило је Министарство одбране Руске Федерације.
Како наводе: “Летови су се одвијали на висини од преко 4.000 метара, укупна дужина руте била је више од 1.000 километара, просечна брзина летелице 500 км/х”.
“Летови су изведени под руководством команданта Војно-транспортне авијације Ваздушно-космичких снага, генерал-потпуковника Владимира Бенедиктова, уз учешће руководства Команде војно-транспортног ваздухопловства.
Један овакав авон попут Ан-124-100 може одједном да понесе 880 војника са комплетним наоружањем и војном опремом на удаљеност од 4.800 км или 120 тона терета.
Суштина ове вежбе транспортне авијације према незваничним инфорамцијама је вежба и припрема за масовне десантне операције које предстоје у будућности на неколико стратешких праваца и пребавивање војне опреме и трупа.
С друге стране не мирује ни НАТО пакт, који је иначе паралено са Русијом извео и своју вежбу са транспортном авијацијом са циљем размештаја трупа у близини критичних тачака одбране Северноатланске алијансе.
Вежбе брзог распоређивања трупа користећи транспортну авијацију пре свега авионе Ербас А-400М, Ц-130Ј, Ц-17 изведене су широм Северне, источне Европе.
Фокус је овај пут дат на земље које се налазе близу или на самој граници Руске Федерације пре свега Финској. Тамошњи ауто-путеви поново су претворени у импровизоване полетно слетне стазе где су осим транспортних авиона слетали и ловачки. У овој вежби учешће је узела авијација Норвешке, Велике Британије и Финске.
На истоку Европе то је учинила Пољска заједно са Данском, Немачком, Холандијом и норвешком који су испробали формирање брзог ваздушног моста и снабдевање критичних зона наоружањем и војном опремом и трупама.