Državni savet Mjanmara i Rusija potpisali su sporazum o izgradnji male nuklearne elektrane u Mjanmaru. Sporazum je finalizovan nakon razgovora između lidera Mjanmara Min Aunga Hlajnga i predsednika Rusije Vladimira Putina u Moskvi. Mjanmar podržao Rusiju u ratu sa Ukrajinom, i poželeo Moskvi pobedu.
Državni administrativni savet Mjanmara i Rusija potpisali su sporazum o izgradnji male nuklearne elektrane u Mjanmaru. Dogovor je okončan nakon razgovora u Moskvi između vođe Mjanmara, Min Aung Hlajnga, i ruskog predsednika Vladimira Putina.Ovaj sporazum predstavlja značajan korak u jačanju bilateralnih odnosa između dve zemlje. Naročito, jer rukovodstvu ratom zahvaćene zemlje daje legitimitet od strane Moskve. Kina ima duboke energetske veza, koje su se produbile u političku podršku hunti. Mala nuklearna elektrana ima za cilj da reši rastuće energetske potrebe Mjanmara. Rusija, kao globalni lider u nuklearnoj tehnologiji, verovatno će obezbediti stručnjake, infrastrukturu i obuku za ovaj projekat. Sa druge strane, Mjanmar je podržao Rusiju u ratu u Ukrajini. Trgovina između dve zemlje intenzivno raste, za oko 40% ove godine, dostigavši vrednost od oko 2 milijarde američkih dolara.
Mjanmar se od 2021. godine nalazi u dubokoj političkoj i društvenoj krizi nakon vojnog puča koji je zbacio demokratski izabranu vladu na čelu sa Aung San Su Ći. Vojna hunta, poznata kao Državni administrativni savet, preuzela je vlast, što je izazvalo masovne proteste i građanski otpor.
Građanski rat u Mjanmaru je eskalirao, sa brojnim etničkim milicijama i grupama otpora koji su se suprotstavili vojnoj hunti. Ovaj sukob je doveo do velikog broja žrtava, raseljenih lica i ekonomske nestabilnosti. U takvom kontekstu, sporazum sa Rusijom o izgradnji nuklearne elektrane može se tumačiti kao pokušaj vojne hunte da osigura strateške partnerstva i ekonomski razvoj uprkos međunarodnoj izolaciji i sankcijama.