Rusija širi proizvodne kapacitete za proizvodnju čvrstog raketnog goriva. Satelitski snimci otkrivaju značajnu građevinsku aktivnost na pet lokacija povezanih sa proizvodnjom čvrstih pogonskih goriva. Na ovim mestima primećeni su radovi na obnavljanju napuštenih objekata iz sovjetske ere, kao i izgradnja nove infrastrukture.
Nakon tridesetogodišnje stagnacije u razvoju ove vrste vojne tehnologije, 2023. godine je pokrenut značajan talas ulaganja u čvrsto gorivo. Ovaj trend ukazuje na modernizaciju postojećih objekata koji su dugo bili zapušteni, širenje kapaciteta za proizvodnju i potencijalni razvoj novih vojnih tehnologija, uključujući balističke i druge vrste raketa.
U KOJEM ORUŽJU RUSI KORISTI ČVRSTO GORIVO
Rusija je u ratu protiv Ukrajine široko koristila balističke rakete kratkog dometa (NATO naziv SRBM), kao i druge sisteme. Gotovo svakodnevno pišemo o dejstvima Iskander-M. Ređe, ali uvek uz jak efekat, viđamo i dejstvo Tornado-S. To je višecevni raketni bacač koji ispaljuje precizne projektile velike razorne moći.
Od PVO sistema se najviše koriste za sisteme S-300P i S-400. Dešava se da se ovi sistemi
ne koriste samo za vazdušnu odbranu već i u sekundarnim ulogama za napade na zemaljske mete.
STRATEŠKI RAKETNI ARSENAL
Ruski interkontinentalni balistički projektili i nove podmorničke balističke rakete takođe se oslanjaju na motore na čvrsto gorivo. Ovi sistemi čine stub nuklearnog odvraćanja Moskve, obezbeđujući sposobnost brzog odgovora i dugotrajnog skladištenja. O svim pobrojanim sistemima smo mnogo slušali, slušamo danas, a slušaćemo i sutra. Svi oni su neizostavni element ruske defanzive i napada, a medijski stupci svakodnevno govore o njima. Iz tog razloga ne čudi veliko ulaganje na koje se Rusija odlučila posle 30 godina stagnacije.