Rusija je prvi put posle dve godine poslala TU-95MS da ispita NATO odbranu zvanu GIUK (Grenland – Island – United Kingdom) i približili su se zoni kontrole NORAD (protivazdušne odbrane SAD i Kanade).
Ovo je saopštio Komandant Severne komande SAD, kao i Severnoameričke komande vazdušno-kosmičke odbrane, general Gregori M. Gijo i naveo da se to desilo prve nedelje marta i da su dva bombardera TU-95MS praćena na radarskim ekranima da su nadleteli GIUK mrežu sonara koja pokriva zonu između Grelanda, Islanda i Ujedinjenog Kraljevstva i krenuli prema vazdušnom prostoru SAD i Kanade i to prvi put posle više od dve godine.
General Gijo se takođe osvrnuo i da bi kineski bombarderi i ratni avioni takođe mogli početi da lete u blizini ADIZ zone ali sa Pacifičkog područja, dok je davao izjavu pred Komitetom za oružane snage Senata.
Gijo je precizirao da je ovaj najnoviji incident drugačiji po tome što su se bombarderi Tu-95 „Medvedi” približavali sa severoistoka, a ne prema Aljasci, gde se dešava najviše ovakvih incidenata.
„Imali smo uspeha u radu sa NATO i Evropskom komandom na severoistočnom ppravcu“, rekao je Gijo.
„Baš prošle nedelje, prvi put u više od dve godine, Rusi su poslali dva bombardera tom avenijom kroz ono što zovemo ‘GIUK Grenland, Island i Ujedinjeno Kraljevstvo, približavajući se kanadskom vazdušnom prostori i Zona za identifikaciju protivvazdušne odbrane Sjedinjenih Država“.
NORAD je u februaru izvestio o tri slučaja ruskih aviona koji su leteli u Aljaskom ADIZ-u bez detalja o tipovima aviona, ali su ruski vojni zvaničnici otkrili da su dva od četiri aviona u jednom incidentu bili Tu-95, navodi Rojters.
„Nismo morali da ih presrećemo jer smo imali avione koji su leteli do tačke gde bismo ih presreli pre nego što pređu zonu identifikacije, a Rusi su se okrenuli pre nego što su stigli do te zone“, rekao je Gijo.
Gijo je rekao da je NORAD držao pogled na bombardere tokom njihovog leta, pridajući zasluge zajedničkoj razmeni podataka sa saveznicima preko Evropske komande SAD i NORTHCOM-a, posebno sa Norveškom.
Gijo je primetio da bi se Narodnooslobodilačka armija Kine uskoro mogla pridružiti Rusiji u približavanju ADIZ-u u tom regionu.
„Ono što sam video je spremnost i želja Kineza da deluju tamo (Artik)“, rekao je Gijo.
„Očekujem da ću videti vazdušnu aktivnost u delu Arktika na Aljasci već ove godine, potencijalno. To je moja velika briga.” Gijo je ranije rekao Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma da očekuje da će kineski avioni delovati u blizini američkog ADIZ-a negde ove godine, ali nije precizirao u kom regionu.
I Rusija i Kina nastavljaju da predstavljaju velike pretnje američkoj domovini, rekao je Gijo.
Rusija je izvršila značajna ulaganja u podmornice sa vođenim projektilima, hipersonične rakete i nosači, ICBM rakete i sisteme kao što su nuklearna torpeda i krstareće rakete na nuklearni pogon.„Rusija zadržava najveću svetsku zalihu strateškog i nestrateškog nuklearnog oružja, zajedno sa značajnim kapacitetom za napade u Severnoj Americi preciznim konvencionalnim oružjem za vazdušno i pomorsko lansiranje“, rekao je Gijo.