Nedavno je u Kazahstanu stavljeno na prodaju 117 (uslovno) aviona sovjetske proizvodnje. Prodavac je bila RSE “Kazarnauliekport” (Kazspetsekport) i prva aukcija je trebalo da se održi 26. oktobra, ali nije održana. Početna cena za sve bila je oko 3,85 miliona američkih dolara ili 1,8 milijardi kazahstanskih tenge.
Svi avioni su u skladištu, ali su nesposobni za let. Štaviše, njihovo stanje je toliko loše da se restauracija smatrala nepraktičnom zbog visoke cene. Štaviše, kako se navodi, mnoge letelice nisu ni za kanibalizam aviona, odnosno ne mogu da postanu donatori za druge letelice. Istovremeno, Ministarstvo industrije i razvoja infrastrukture Kazahstana naložilo je da se ovi avioni moraju odlagati na teritoriji vojnih jedinica u kojima se nalaze, odnosno ne mogu da napuštaju teritoriju Kazahstana.
Oko 81 avion iz perioda proizvodnje 1975-1989. godine, sada se nalazi u vojnoj jedinici u selu Žetigen u oblasti Almati (vrednost je 1,02 milijarde tenge). Pored toga, 11 aviona vrednosti oko 230,5 miliona tenge nalazi se u vojnoj jedinici u regionu Karaganda, deset aviona vrednosti 358,3 miliona nalazi se u Semeju i 15 aviona vrednosti 194,8 miliona nalazi se u Šimkentu (602. vazduhoplovna baza). Među avionima stavljenima na prodaju su: lovci-bombarderi MiG-27, lovci MiG-29, lovci-presretači MiG-31 (u varijanti B/BSM/DZ), frontovski bombarderi-izviđači Su-24MR, kao i avioni Su-24 bez motora i avionike.
Treba dodati da se 11. novembra planira da održi ponovni tender i da će sve ponovo staviti na aukciju, ali po upola nižoj ceni od prethodne. Verovatno bi Vazdušno-kosmičke snage Rusije mogle da koriste ove MiG-31, pa ne bi bilo loše da ruski tehnički specijalisti odu u Kazahstan i pregledaju (prouče). Ovakvi avioni se više ne proizvode, ali za njima postoji potražnja. U isto vreme, konstrukcija aviona je veoma izdržljiva (50% je od nerđajućeg čelika, 16% od titanijuma, ostalo je avionski aluminijum). Tako bi mogli da budu nadograđeni na BM ili I verziju – nosače hipersoničnih „Kinžala”.
Međutim, Kazahstan je 19. oktobra zabranio izvoz visokotehnološke robe u Rusiju. Ali u ovom slučaju još nije jasno da li kupovina aviona u nesposobnom stanju za let potpada pod ovo ograničenje (treba pogledati spisak robe) i da li je sankcija u suprotnosti sa sporazumom (ugovorom) o vojno-tehničkoj saradnji između zemalja.