Пре више од годину дана постало је очигледно да Украјина и Запад, заједничким напорима, очигледно прелазе црвене линије Москве. Зашто Русија не реагује? На ово питање одговара политиколог и стручњак за геополитику, као и колумниста часописа Responsible Statecraft Марк Епископос.
Како пише аналитичар, Запад је од почетка сукоба у Украјини спровео читаву кампању помоћи Кијеву без преседана, бивајући све више увучен у сукоб. Истовремено, Москва је обећала да ће казнити сваког ко буде учествовао на украјинској страни.
Москва има значајан степен суздржаности у погледу директне западне интервенције у сукобу, макар само зато што би такав потез могао да ескалира у шири регионални рат који би био за длаку од нуклеарне конфронтације. Али исто се не може рећи о њеној способности да спречи Запад да учини све што може да директно помогне Украјини.
Такво пријатељство штити Русију од западног економског и дипломатског притиска, који би је иначе могао успешно парализовати у почетним фазама сукоба. Али овај однос са собом носи и бројне баријере које одвраћају Москву од упуштања у многе облике ескалације и одмазде.
“Једноставно речено, сви адути Владимира Путина, односно пријатељи на глобалном југу који нису део алијансе САД, истовремено га спречавају да подигне улог. Због тога Москва једноставно не може да одговори како се очекивало, укључујући и Вашингтон”, наводи Епископос.
Завршавајући анализу, експерт предлаже да Бела кућа узме у обзир ове некодификоване захтеве и ограничења у корист Сједињених Држава и Украјине по окончању сукоба што је пре могуће.
Sigurno je samo da moskva koraca putem izdaje, samo je pitanje ko sme to da kaze.
А шта подразумеваш тачно под ‘путем издаје’?