Иран лансирао ракету Qased! Упркос атентатима на научнике демонстрира напредак у свом ракетном и свемирском програму

Иран успешно лансирао ракету Qased, носач сателита. Експерти упозоравају да је мала разлика између технологије лансирања сателита и балистичких бојевих глава. Сигурно да ће овај тест противници Ирана употребити за нови талас вербалних напада на земљу.

Иран је 22. јула 2025. успешно извео суборбитални тест ракете-носача „Qased“ у оквиру развоја нових технологија Иранске свемирске агенције. Иако је тест званично представљен као средство за унапређење сателитских способности земље, његов прави значај лежи у технолошком напретку иранског ракетног програма, који већ дуги низ година изазива забринутост Запада, посебно САД и европских чланица НАТО-а.

Qased– симбол иранске технолошке самосталности

„Касед“ (Qased – гласник) је једнократни орбитални лансер сателита који је први пут коришћен 2020. за постављање сателита „Нур“ у орбиту. Платформа представља комбинацију војне и цивилне технологије, што је чини типичним примером „dual-use“ капацитета – ракета способна да лансира сателите, али и балистичке бојеве главе.

Нови тест у јулу 2025. није био орбиталан, али је омогућио испитивање напредних система навигације, мотора и стабилизације у фази лета. Управо су овакви тестови кључни за финално усавршавање интерконтиненталних балистичких ракета, јер омогућавају симулацију летне путање, контролу у условима велике брзине и притиска, као и прецизност спуштања корисног терета.

Прилика за притиска на Иран

Западни аналитичари указују да не постоји суштинска технолошка разлика између носача сателита и носача балистичких бојевих глава. Мотори на чврсто гориво, системи вођења и структура ракета су у великој мери идентични. Поред тога, могућност сателитског осматрања (као што је обезбедио „Нур-3“ у септембру 2023.) унапређује Иранову способност за рано откривање претњи, прикупљање обавештајних података и навођење ракета на велике даљине. Ипак, нема сумње да ће противници Ирана наставити наратив о “опасности под САД и Европу”.

Свако ново лансирање доприноси изградњи стратешке аутономије и реалној моћи одвраћања, али и поставља нову мету на Иран. Тест показује да Иран упркос санкцијама успева да одржи континуитет у технолошком развоју. Са друге стране, он демонстрира способност Ирана да настави развој свог ракетног програма. То подвлачимо пре свега упркос низу атентата на његове ракетне научнике током окршаја са Израелом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *