Sletanjem svih 6 višenamenskih borbenih aviona tipa Rafale F-3 na vojni aerodrom Pleso i njihovo smeštanje u Hangar započela je nova era u razvoju hrvatske vojne avijacije, koja je sa ovim činom i zvanično raskrstila sa sovjetskom vojnom tehnikom.
Odnosno prvih 6 Rafala dva dvoseda i 4 jednoseda i još šest jednoseda koji će stići do kraja 2024. godine Hrvatska se zvanično oprostila od MiG-21 Bis od kojih je osam letelica još bilo u letnom stanju, ranije je bilo 12.
Međutim samo jedan je bio u borbenom dežurstvu.
Šest hrvatskih Rafala ušlo je u hrvatski VaP u zoni severnog Jadrana (Istarska županija) odakle su se javili i nastavili let prema Zagrebu.
Nad Zagrebom sačekala su ih tri MiG-21 Bis dva jednoseda i dva dvoseda. Prvi Rafal koji je preleteo Pleso pokupio je alpauze državnog vrha političara među kojima su bila i dva ljuta rivala premijer Andrej Plenković koji je realizovao posao i Zoran Milanović predsednik.
Usledilo je zatim sletanje preostalih letelica.
Hrvatska je u ovaj posao nabavke borbenih aviona ušla pre dve i po godine 2021 godine, kada je odlučeno da se iz viškova RV Francuske preuzme 12 borbenih letelica u verziji F-3 i to 10 jednoseda i dva dvoseda.
Izdvojene letelice su zatim predate da generalni remont i farbanje posle čega su dobile hrvatska vojna obeležja i registarske brojeve.
Inače ugovor koji je Hrvatska potpisala sa Francuskom vredan je 1,6 milijardi evra koje treba da se isplate do 2026. godine .
Hrvatskoj su do sada predata dva dvoseda i četiri jednoseda.
Sa letelicama će upravljati hrvatski piloti koji su zajedno sa mehaničarima i ostalim neletačkim osobljnjem prošli intenzivu obuku vazduhoplovnoj bazi Mont de Marsan inače u kojoj su i grčki piloti prošli obuku, kao i što će proći srspki ako posao nabavke višenamenskih aviona tipa Rafale F-4 sa AESA radarpom bude realizovan.
Hrvatski piloti su inače prošli višemesečnu obuku, a poslednja dva meseca realizovan je proces samostalnog leta obučavanih pilota.“Dolazak novih borbenih aviona značajan je iskorak prema modernizaciji i jačanju hrvatskih vazduhopliovnih snaga u zaštiti vazdušnog prostora i ključni faktor očuvanja bezbednosti Hrvatske u budućnosti, kao i jačanju sveukupne borbene moći Hrvatske vojske. Ovaj istorijski trenutak preleta iz Francuske u Hrvatsku takođe simbolizuje i snažnu saradnju između Hrvatske i NATO saveza u zajedničkom očuvanju mira, stabilnosti i bezbednosti”, saopštilo je Ministarstvo odbrane Hrvatske.
… cena je 1,2 mlrd sa PDV.