USS John F. Kennedy (CVN-79), drugi nosač aviona klase Ford, približava se kompletiranju za prijem u sastav flote, ali se suočio sa višestrukim kašnjenjima. Prvobitno se očekivalo da će ući u sastav flote 2022. godine, a isporuka je sada predviđena za 2025. godinu zbog nadogradnje konstrukcije i sposobnosti, uključujući naknadnu opremu za podršku F-35C Lightning II stelt lovcima.
-Kada bude operativan, Kenedi će se pridružiti Pacifičkoj floti kako bi ojačao američko mornaričko prisustvo u Indo-pacifiku usred rastućih tenzija sa Kinom.
Očekuje se da će napredna tehnologija i poboljšanja broda pružiti kritičan podsticaj američkoj pomorskoj moći, nastavljajući tranziciju sa ostarelih nosača klase Nimitz.
Uvođenje nosača aviona USS John F. Kennedy u sastav flote ponovo odloženo: Šta koči najnoviji mornarički nosač aviona?
Nosač klase Ford je tehnološko čudo. Uz sisteme za ažuriranje i tešku automatizaciju, Ford je verovatno najnapredniji pomorski brod ikada napravljen. Ali kao što se moglo očekivati, pravljenje najnaprednijeg pomorskog broda ikada napravljenog može biti ispunjeno rastućim bolovima, naime, prekoračenjem troškova i kašnjenjem u rasporedu.
Do danas, samo je jedan nosač aviona klase Ford ušao u operativni sastav flote RM SAD, istoimeni USS Gerald R. Ford (CVN-78). Drugi brod ove klase, USS John F. Kennedy (CVN-79), trebalo je da bude isporučena ove godine, ali je odložena. Međutim, isporuka se očekuje negde sledeće godine.
Predstavljamo nosač aviona John F. Kennedy
Kenedi je skoro spremna za flotu, a kada bude, pridružiće se Pacifičkoj floti. Dodavanje Kenedija floti omogućiće mornarici da nastavi sa povlačenjem svojih nosača klase Nimic, koji su predviđeni za pedeset godina službe i zaista se približavaju granici od pola veka.
Kenedi je trebao da bude isporučen prošlog juna. To se nije desilo.
Prema američkom Pomorskom institutu, do kašnjenja je došlo „da bi usluga mogla da promeni dostupnost broda nakon potresanja (Post Shakedown Availability, PSA) i obavi više posla tokom izgradnje“. Izraz PSA se odnosi na ponašanje broda tokom plovidbe u valovitim (talasastim) vodama mora ili okeana.
Dok je u dokumentima o budžetu mornarice objašnjeno da „Mornarica sprovodi strategiju za povlačenje osnovnog rada sa raspoloživosti nakon potresanja (PSA) u period izgradnje kako bi se obezbedila veća sposobnost pri isporuci broda“.
Više sposobnosti u isporuci broda je dobra ideja, Kenedi je dizajniran da ponudi trenutni podsticaj američkom prisustvu u Indo-Pacifiku, gde su SAD sve više zabrinute zbog revizionističke Kine.
Pravo na Pacifik
Prva brod klase Ford, već je u sastavu Šeste flote RM SAD, i nalazi se u vodama Afrike i Evrope. Kenedi će se, međutim, uputiti u drugom pravcu, od zapadne obale kopna SAD, do Indo-Pacifika, gde će se koristiti za povećanje američke moći u regionu.
Raspoređivanje u Indo-Pacifiku nije samo geopolitika, već i logistika; Indo-pacifičko raspoređivanje će „smanjiti količinu vremena koje bi [Kenediju] bilo potrebno da bude u brodogradilištu nakon isporuke broda da bi sproveo PSA.
Prvobitno, Kenedi je trebalo da se pridruži Pacifičkoj floti 2022. godine. Zatim je isporuka odložena do 2024. godine. Zatim ponovo, na 2025. godinu. U SAD se nadaju da će datum isporuke 2025. godine biti ispoštovan. Razlog za sva kašnjenja su bile nadogradnje sposobnosti; Kenedi u početku nije bio sposoban da koristi F-35 C Lightning II. To je bio problem.
Kongres je intervenisao, ukazujući na apsurdnost izgradnje nosača aviona vrednog 13 milijardi dolara koji nije bio sposoban da postavi avion pete generacije za koji je Pentagon uložio preko 100 milijardi dolara, a ne beznačajan deo troškova potrošen za stvaranje C- varijante, koja je sposobna za korišćenje sa nosača.F-35 C je stelt avion sa ultra niskim radarskim presekom (RCS). Stelt tehnologija obećava da će biti od vitalnog značaja u svakom sukobu sa Kinom, koja poseduje sofisticirane protivvazdušne odbrambene sisteme, što će prilično otežati ne-stelt prodiranje i verovatno će smanjiti uticaj aviona četvrte generacije, poput mornaričkih F/A-18 Super Hornet.
Ma da li je moguće?? Najnoviji, a i najsavremeniji ikad napravljen? Ja mislio da su najsavremeniji ikad bili oni iz 2. WW.
Znači 13 milijardi dolara najskuplji brod ikada napravljen, a EHRO 2027 18 milijardi evra!
Smešni su ovi ljudi. Krenu u razvoj “najnaprednijeg” nosača i aviona a ne predvide da taj avion koristi taj nosač? Jesu li oni normalni ili je i to pokazatelj “sposobnosti”?