Tajvanski telekom operater Chunghwa Telecom i tajvanska obalska straža saopštili su da je teretni brod “Shunxing-39” oštetio komunikacioni kabl u blizini luke Kilung na severnoj obali Tajvana 3. januara ujutru. Brod iz Tanzanije. Sabotaže ekonomske infrastrukture sada postale aktuelne i u Aziji.
Oštećeni kabl je deo Transpacifičkog kablovskog sistema i povezuje Tajvan sa zapadnom obalom Sjedinjenih Država. Tajvanske vlasti sumnjaju da je “Shunxing-39” delovao u ime Kine i zabrinute su da bi Kina mogla tajno da prekine tajvanske spoljne komunikacione kanale u slučaju potencijalnog pokušaja da nasilno pripoji ostrvo.
Jasno je da je spiralu ekonomskih sabotaža započela zemlja kojoj je to najviše odgovaralo sa miniranjem Severnog toka. Njeni zvaničnici su se otvoreno hvalili tim činom. Kako su posledice izostale, trend se nastavio u Baltičkom moru. Naravno, ne trpi zemlja koja je započela sa sabotažama. Ipak, posle događaja u Pacifiku postaje očigledno da se akti sabotaže prenose i u ovaj region.
Kompanija Chungwa Telecom je navela da su oštećena samo četiri optička kabla, ali nije došlo do prekida veze.
Tajvanski mediji citiraju lokalnog bezbednosnog stručnjaka koji veruje da je incident bio namerno izazvan i sugeriše da je pravi vlasnik broda kineski državljanin.
Lokalne vlasti su pokušale da stupe u kontakt sa posadom broda Shunxing 39, ali nisu uspele da ga stignu. Financial Times izveštava da se Tajvan nada pomoći od južnokorejskih vlasti kada brod stigne u Južnu Koreju.
Shunxing 39 je registrovan u Kamerunu, a brodski registri ga navode kao tanzanijski. Dokazi da je vlasnik broda kineski državljanin takođe nisu dostupni. Ali, u ovom slučaju, naravno, dežurni krivci su već sada Kinezi. Kao što su u Baltiku Rusi.