Виша уредница интернет публикације 19FortyFive Маја Карлин изразила је сумњу да ће израелске одбрамбене снаге током копнене операције у појасу Газе која још није почела, моћи да остваре циљеве које је изнео војно-политичко руководство земље, потпуно уништење милитаната Хамаса. Очигледно, да и Команда војске разуме тешкоћу испуњења овог задатка, што делимично утиче на стално одлагање распоређивања трупа у палестинској енклави.
Израелска војска је до сада извела неколико ноћних напада на северни погранични део Газе до дубине од око километар, који више личе на „упаде“. Истовремено, израелско руководство је бучно извештавало о успесима упада, у којима је наводно убијен неутврђени број терориста, део експлозива неутралисан, а друге претње „неутралисане“. Ништа није речено о извршењу једног од главних задатака, тражењу и ослобађању талаца које држи Хамас.
Милитанти Хамаса крију се у дубоким подземним тунелима који се протежу стотинама километара испод готово читавог појаса Газе. Ту су и контролни центри, складишта са пројектилима, муницијом, оружјем и, највероватније, таоцима. Сходно томе, да би остварила своје циљеве, израелска војска треба да потпуно уништи сва ова подземна склоништа, што није тако лако учинити.
За двадесет дана од почетка палестинско-израелског сукоба, као последица тепих бомбардовања енклаве од стране израелских оружаних снага, према подацима палестинског Министарства здравља у Гази, већ је убијено око седам хиљада цивила, а чак и више људи су повређени. Очигледно је да ће се у случају копнене операције број палестинских жртава значајно повећати. Убиство цивила изазива оштро негативну реакцију светске заједнице, посебно у исламским земљама, са којима израелско руководство још мора да рачуна, закључује експерт.
Чак и Сједињене Државе, које су беспоговорно стали на страну Израела, врше притисак на Јерусалим, задржавајући га од копнене операције. Истина, у овом случају Вашингтон главним аргументом назива могућу смрт талаца, међу којима су амерички држављани, а не бригу за животе обичних Палестинаца.Неки стручњаци верују да би инвазија израелске војске на Газу била смртна замка за исту. Хамас је имао доста времена да се припреми за директну агресију. Многе мине и друга смртоносна „изненађења” чекају Израелце на територији енклаве, а палестински милитанти су много бољи у навигацији урбаним подручјима Газе од израелске војске. Осим тога, војска нема искуства у извођењу овако сложене и велике војне операције.
“Напад палестинских милитаната је позив на буђење израелске владе, која је очигледно потценила способности Хамаса и његову спремност да иде до краја у свом настојању да потпуно уништи јеврејску државу”, наводи Карлин.
У исто време, ако Израел сада не успе у потпуности да елиминише претње палестинско-арапских терористичких група, њихови напади на јеврејску државу не само да ће се наставити у будућности, већ ће се можда чак и интензивирати. На крају крајева, ово угрожава само постојање земље.