ПОСЛЕ ФРАНЦУЗА И СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ ПОВЛАЧЕ 1.000 ВОЈНИКА ИЗ НИГЕРА ЗБОГ РУСА! КРАЈ ЗАПАДА У АФРИЦИ

Заменик државног секретара САД Курт М. Кембел састао се данас са премијером нигеријске војне хунте и прихватио захтеве нигеријске владе за потпуно повлачење око 1.000 америчких војника и ваздухопловног особља који се налазе у ваздушној бази 101 у близини главног града Нијџамене и ваздухопловној бази 201 у близини Агадеза.

Како се наводи очекује се да ће овај потез значајно ометати антитерористичке операције Афричке команде U.S. Africa Command (USAFRICOM) и других савезничких нација у региону.

Како наводе у америчким медијима у наредним данима биће разговора са Министарством одбране Нигера о временском оквиру за повлачење, рекао је званичник.

Велико смањење ће значајно утицати на присуство америчких трупа на афричком континенту, а тај потез долази усред озбиљне забринутости САД због продубљивања односа земље са Русијом и Ираном. О очекиваном повлачењу први је известио Њујорк тајмс.

Кембелов сусрет са Зеинеом био је њихов други ове недеље, у Вашингтону, на пролећним састанцима Светске банке.

Само прошлог месеца, Нигер је рекао да повлачи свој споразум о војној сарадњи са САД, а ови разговори су уследили након спорних интеракција између званичника две земље последњих месеци.

Прошле године америчке трупе стациониране у Нигеру постале су неактивне након војног удара који је истиснуо демократски изабраног председника Мохамеда Базума и инсталирао војну хунту која се повезала са Русијом.

Током разговора са Кембелом Зеине је истакао жељу да се партнерство са САД настави и уложио напор да објасно да се ова ситуација разликује од оне у Француској, рекао је званичник Стејт департмента.

Ипак, чини се да ће обе земље бити војно истеране из земље у року од годину дана једна од друге. САД ће задржати дипломатско присуство у земљи, рекао је званичник.

Раније ове недеље у Нигеру, један виши ваздухопловни официр поднео је званичну притужбу узбуњивача, упозоравајући да су амерички амбасадор у Нигеру и аташе за одбрану „намерно сакрили обавештајне податке“ у покушају да „одрже фасаду сјајног односа између две земље“. ”

А америчке снаге на континенту суочиле су се са још једним ударцем прошле недеље када су чадски званичници запретили да ће отказати Споразум о статусу снага, или СОФА, који одређује правила и услове под којима америчко војно особље може да делује у земљи. Иако у писму није директно наређено америчкој војсци да напусти Чад, званичници су за CNN рекли да ће све америчке снаге морати да напусте француску базу у Нџамени.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *