Америчко издање Politico објавило је 11. јануара један озбиљан текст, „Хамас. Шта је Катар знао и када је то знао”?
Politico је релативно млад медиј по америчким стандардима (основан 2007. године), али веома запажен. Део је европског медијског холдинга Axel Springer SE, који, иначе, поседује медије као што су Die Welt и одвратни таблоид Bild. Истовремено, Politico успева да одржи сопствену америчку специфичност, ходајући по ивици између Трамписта и њихових противника.
Могуће је да све то има везе са главним спонзорима: Lockheed Martin, Raytheon Technologies и Improbable Worlds Limited.Имајући као спонзоре боју америчког војно-индустријског комплекса и добављача симулатора за извођење ратних игара за армије САД и Велике Британије, можете себи приуштити много, чак и ако припадате либералима из Аксела (Axel).
Случајност или не, ноћ након објављивања текста, америчка коалиција је извршила ракетне ударе на базе јеменских Хута. Догађај је генерално неизбежан и очекиван, али чак и случајност и даље изгледа невероватно.
У обимном материјалу, аутори постављају питање које се чини очигледним: како један од главних спонзора и партнера Хамаса, Катар, не зна за догађаје од 7. октобра? С друге стране, такве материјале још нико није направио у виду целе истраге или у формату који је веома близак истрази. Али у портфељу Politico постоје многе значајне истраге за Сједињене Државе; ово је њихова новинарска јака страна.
У исто време, чланак је препун апсолутно невероватних теза, од којих неке вреди цитирати.
Главни мотив Катара да ћути ако сазна за напад био је његов интерес да прекине разговоре између Израела и регионалног ривала Саудијске Арабије о нормализацији односа, рекли су обавештајни званичници. Споразум између две највеће економије у региону могао би да отвори врата стратешкој сарадњи у разним областима, укључујући природни гас, катарски животни пут“.
„Такав договор, на пример, могао би да отвори пут за гасовод од Индије до Израела преко Саудијске Арабије у оквиру амбициозног пројекта који су велике силе предложиле на самиту Г20 у септембру, познатом као Економски коридор Индија-Блиски исток-Европа, или IMEC.”
Аутор текста напомиње да Катар није потписао меморандум о IMEC и то сматра веома сумњивим. Међутим, Катар је традиционални добављач ЛНГ (један од облика течног гаса, ради лакшег превоза), који је годинама стварао инфраструктуру за њега, градио флоту и никада се није усмеравао на снабдевање гасоводима. Али поента је још другачија – Саудијска Арабија нема неопходну, а још мање довољну количину гаса за Индију (и није га имала). Уопште није јасно где су корени енергетске конкуренције у овом случају.
“У интересу Катара је да опструира процес нормализације односа између Саудијске Арабије и Израела”, рекао је један од чиновника.
„Свака промена у односу снага ће поткопати позицију Катара као водећег дипломатског играча који може све”.
То није ништа мање занимљиво, јер Катар, иако је један од најважнијих играча на тржишту и учесник у разним „тајним“ регионалним шемама, не само да никада није био водећи дипломатски играч, посебно у оквиру арапско-израелских односа, али то није ни покушао.
Вреди обратити посебну пажњу на следећи одломак:
„Катар такође постаје све важнији партнер за Европу, посебно за Немачку, која се окренула тој земљи као добављачу гаса како би надокнадила губитак снабдевања из Русије”.
Даље:
„Од када је Хамас преузео контролу над Газом 2007. године, Катар је финансирао изградњу свега, од џамија до путева и стамбених објеката, као и обезбеђивање горива за главну електрану у Гази и исплату плата владиним службеницима”.
Судећи по презентацији, аутор чланка представља Доху као главног спонзора Хамаса, али сам описује укупну помоћ Катара од две милијарде долара од 2007. године, док је годишњи буџет Хамаса био 2,5 милијарди долара. Испада да је Доха његов штићеник издвајао око 5% годишње од укупних потреба покрета и администрације појаса Газе? Чудан „генерални спонзор“. У ствари, стварна вредност Катара је прилично висока, а финансирање се процењује на 25% годишњег буџета од 450 милиона долара годишње. За издање остаје питање: ко је и како финансирао преосталих 75%?
„Израелски званичници дуго сумњају да је Хамас користио цемент из Катара, као и сопствени новац, за изградњу сложеног система тунела испод Газе”.
Овде Politico узима замах у још једном важном делу катарске економије — индустрији цемента. Заиста, Катар производи цемент разних брендова, али скоро сви његови суседи га производе у великим количинама, а главна трговачка платформа су УАЕ. Ако заиста треба да се инсталира нешто тајно, онда би Доха то могла да уради без проблема под лажном заставом.
„Катар је дугогодишњи присталица те групе, што је разбеснело неке од њених суседа, који Муслиманску браћу сматрају терористичком организацијом. У 2017. години, група муслиманских држава предвођена Саудијском Арабијом, која је такође укључивала Египат, Уједињене Арапске Емирате и Бахреин, прекинула је дипломатске везе са Катаром због, како су рекли, подршке тероризму”.
Још један изузетан пасус из америчких медија. Покрет заиста активно подржавају Катар и Турска, суседи Катара нису одушевљени њиме, али разлог за скандале 2017. године било је откривање веза, укључујући и финансијске, између Катара и Ирана. Међутим, Катар је генерално био познати финансијски посредник у региону, па чак и ван његових граница још од Хладног рата. И сам аутор помиње да је управо преко Катара склопљен договор да Американци откупе своје људе од Ирана за шест милијарди долара иранске имовине.Занимљиво је и да се у овом случају помиње Египат, који је 2017. године наводно био потпуно незадовољан историјским везама Муслиманског братства и Катара. Упркос чињеници да су пет година раније управо Сједињене Америчке Државе отворено корумпираним шемама довеле присталице Муслиманске браће на власт у Египту, што се претворило у колосалан скандал и године затегнутих односа између Египта и САД, када су Египћани срушили присталице М. Морсија и њега самог, а америчком амбасадору су показали врата. Не би било лоше сетити се односа ЦИА са овим покретом током кампање у Либији.
Сви ови цитати би се могли назвати достојним неке врсте блога, а позивање на безимене „обавештајце“ и званичнике било би безначајно да је реч о некој другој публикацији, а не о Politico.
Ово није само пристрасност или непрофесионализам, то је веома снажан наговештај да Катар треба да уложи више напора да изврши притисак на лидере Хамаса. Садашњи напори су у Сједињеним Државама јасно оцењени као недовољни. Истовремено, само у поменутом Politico 2017. године, Вашингтон није учествовао у кампањи за блокаду Дохе, коју је организовала Саудијска Арабија. Американци су радије заузели избалансирану позицију и држали дистанцу. Ово је први пут да се такав напад на Доху догодио после дуго времена.
Регион не може да не разуме назначене (а има и других) противречности у овој информативној поруци. Али зашто је био потребан такав притисак?
Овде се треба вратити на размену мишљења између америчког и израелског руководства пред Нову годину. САД су инсистирале на привременом оквиру за израелску операцију. Израел је, као одговор, најпре најавио „неколико месеци“, а почетком године Б. Нетањаху је генерално рекао да операција нема рокова и да ће трајати најмање бесконачно. Можете то разумети: што дуже траје операција, дуже ће бити потребно да започне истрага великих размера. Али за САД је ово потпуно неприхватљив сценарио.
Као резултат тога, након што је испробао различите опције, укључујући и путовање А. Блера, Вашингтон није нашао ништа боље од тога да отворено изврши притисак на Доху. Уосталом, није питање само о позицији Б.Нетањахуа и његових јастребова, већ о томе да израелска војска не побеђује у Појасу Газе. Како су коментатори с правом приметили у једном од претходних чланака на ову тему, уместо битке за Алеп, битка за појас Газе се претвара у битку за Мосул. Ово је један од најгорих сценарија за Вашингтон, који ће већ сада бити оптужен за све грехе и са израелске и са арапске стране.
Сједињене Државе једноставно почињу да захтевају да Катар употреби сва неопходна средства да утиче на Хамас како би зауставио отпор. И није важно под којим изговором. Али ситуација је отишла предалеко и овде нису могући једнострани уступци.
До сада је сигнал Катару уоквирен као прелиминарни, кроз безимене изворе и намерне, сврсисходне (очигледно) празнине у презентацији материјала, али након њега сви схватају да је истрага попут оних које је објавио Вашингтонски институт за блискоисточну политику у вези Либану, Ираку и Хезболаху у смислу финансија, трговине дрогом, снабдевања оружјем. Није битно колико има истине или полуистине, битан је политички вектор и резултат.
За Русију и њене медијске актере био би озбиљан пропуст да игноришу ову тему и материјал у Politico. Уосталом, овде можете врло добро да погледате методе којима САД раде у односу на своје формалне и неформалне савезнике. Како примећује Politico, донедавно су Сједињене Државе говориле да је Катар „главни савезник ван НАТО“.
Е, овако се сада можете понашати према свом главном не-НАТО савезнику – почните отворено да их уцењујете да бисте постигли оно што они сами не могу. САД не успевају да изврше притисак на Израел, што значи да ћемо Доху уцењивати уговорима о природном гасу са Немачком. Није узалуд нагласак на томе. Како ће савезник решити то питање није од значаја за проблеме Индијанаца.
И ту долазимо до оне Кисинџерове изјаве: „Бити непријатељ САД је опасно, али бити пријатељ САД је кобно“!