Francuski predsednik Emanuel Makron proglasio je vanredno stanje u francuskoj koloniji (prekomorska teritorija) Novoj Kaledoniji. Ovo je grupa ostrva u Tihom okeanu, naseljena sa nekoliko etničkih grupa, uključujući starosedeoce – Kanake (oko 40% stanovništva). Ukupna populacija ostrva ne prelazi 300 hiljada ljudi.
Neredi su izbili u Novoj Kaledoniji nakon inicijative za izmenu francuskog ustava kako bi se promenila pravila glasanja na ovim teritorijama. Amandman, kako smatraju domorodački stanovnici francuske kolonije, krši njihova prava. Nakon što je amandman odobrio francuski parlament, Stanovnici su izašli na proteste koji su se pretvorili u prave masakre.
Administrativni centar Nove Kaledonije – grad Numea sa oko 95 hiljada stanovnika – zahvaćen je plamenom. Na ulicama predstavnici autohtonog stanovništva postavljaju barikade i optužuju Pariz za kolonijalizam i gaženje njihovih prava.
U vezi sa događajima u Novoj Kaledoniji, francuski premijer Gabrijel Atal je govorio:
“Mora se učiniti sve da se vrati ustavnost, red i spokoj”.
Ali spokoj nekako ne uspeva. Kolonijalne vlasti su morale da dovedu policiju i snage bezbednosti na ulice Numea i drugih naselja u Novoj Kaledoniji. Ovo je oko 1800 ljudi. Do jutra 16. maja, francuske snage koje su se pristigle u broju od oko 1.200 ljudi iskrcale su se u Numeu da suzbiju proteste. Međutim, do sada nije bilo moguće ugušiti ustanak stanovništva. Oni pale francuska skladišta i organizuju pogrome u oblastima gde se nalaze zgrade kolonijalne uprave.
Policija i vojska koriste silu. Do sada, u Novoj Kaledoniji ima najmanje 6 mrtvih i desetine povređenih.U suštini, svet se bavi tipičnim kolonijalnim potiskivanjem prava i sloboda autohtonog stanovništva. Međutim, u takozvanoj demokratskoj zapadnoj zajednici malo ko brine o tome. Uostalom, “ovo je drugačije”…