Француски председник Емануел Макрон прогласио је ванредно стање у француској колонији (прекоморска територија) Новој Каледонији. Ово је група острва у Тихом океану, насељена са неколико етничких група, укључујући староседеоце – Канаке (око 40% становништва). Укупна популација острва не прелази 300 хиљада људи.
Административни центар Нове Каледоније – град Нумеа са око 95 хиљада становника – захваћен је пламеном. На улицама представници аутохтоног становништва постављају барикаде и оптужују Париз за колонијализам и гажење њихових права.
У вези са догађајима у Новој Каледонији, француски премијер Габријел Атал је говорио:
“Мора се учинити све да се врати уставност, ред и спокој”.
Али спокој некако не успева. Колонијалне власти су морале да доведу полицију и снаге безбедности на улице Нумеа и других насеља у Новој Каледонији. Ово је око 1800 људи. До јутра 16. маја, француске снаге које су се пристигле у броју од око 1.200 људи искрцале су се у Нумеу да сузбију протесте. Међутим, до сада није било могуће угушити устанак становништва. Они пале француска складишта и организују погроме у областима где се налазе зграде колонијалне управе.
Полиција и војска користе силу. До сада, у Новој Каледонији има најмање 6 мртвих и десетине повређених.
У суштини, свет се бави типичним колонијалним потискивањем права и слобода аутохтоног становништва. Међутим, у такозваној демократској западној заједници мало ко брине о томе. Уосталом, “ово је другачије”…