ПЕРУ ТРАЖИ ЗАМЕНУ ЗА МИГ-29

Перуанско ваздухопловство се спрема да обнови своју флоту борбених авиона, тражећи замене за застареле авионе. Како је саопштило Министарство одбране Перуа, завршена је свеобухватна студија светског тржишта нових борбених авиона. Команда је одабрала три произвођача који испуњавају услове ваздухопловства.

Француски Rafale и јужнокорејски KF-21 су наведени као водећи кандидати; Трећи учесник на предстојећем тендеру је амерички F-16. Истовремено, разматрају се и друге опције: шведски Gripen E/F, европски Eurofighter Typhoon и амерички F/A-18E/F Super Hornet.

Тренутни састав Ратног ваздухопловства Перуа чине борбени авиони Mirage-2000 и МиГ-29. Rafale, који производи исти произвођач,  Dassault Aviation, сматра се природним наследником Mirage-2000.

Авион KF-21 који је 4.5 генерације је тек недавно пуштен у производњу, али произвођач већ нуди да изађе у сусрет и пренесе део технологије, као и да промовише производњу појединачних компоненти у локалним објектима, што повећава атрактивност јужнокорејског авион.

Према подацима IISS, почетком 2024. године, Перу је у употреби са 9 МиГ-29С, 3 МиГ-29Е, 5 МиГ-29СМП, 2 МиГ-29УБМ, 2 Mirage 2000ED, 10 Mirage 2000E.

10 коментара на “ПЕРУ ТРАЖИ ЗАМЕНУ ЗА МИГ-29

          1. vala i jesam vrhunski pilojac
            znas ti, bre, nesreco, koliko sam sati proveo vozeci raznorazne aeroplane
            od onog red barona, pa one krseve iz II sv rata, Mig 29, f-16, pa sve do F-18, da ne pominjem one civilne gluposti flight simulator
            bilo vreme kad sam radio po dve smene, nisam isao kuci, bombardovao sam po deset sati dnevno

  1. Mig 29 je masovno ušao u vazduhoplovstva zemalja koje su bile naklonjene istočnom bloku ili su pokušavale da se izvuku iz “kandži” zapadnog imperijalizma.Nažalost zbog geopolitike takve zemlje nisu mogle da postojeću flotu modernizuju tako da ih je sukob sa modernim zapadnim vazduhoplovima dočekao u teškom neravnopravnom položaju.Većina migova 29 oboreno je raketama BVR.Pri tome nisu sa svojom zastarelom opremom imali nikakvu šansu da se suprotstave.Nije tačno da migovi nisu imali nijednu vazdušnu pobedu.Odnos u zaostalosti zapadne opreme u odnosu na istočnu desio se u Iračko Iranskom sukobu 80.ih kada je Irak koristio migove 29 a Iran zastarele f4 fantome iz vremena Reze Pahlavija.Mig je ostvarivao pobede protiv drugih sovjetskih aviona u ratu između Etiopije i Eritreje a i sada u Ukrajini na obe ili sa obe strane.
    Ta mašina sa adekvatnom savremenom opremom uopšte nije za potcenjivanje i armije koje ga poseduju uz pametnu primenu mogu da zadaju mnogo glavobolje superiornim napadačima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *