Немачка преузима кључну улогу у производњи ракета за систем Patriot. Нови замах за подршку Украјини и домаћу одбрамбену индустрију. Немачка преузима бреме наоружавања Украјине.
Немачка је на путу да постане једна од ретких земаља ван Сједињених Држава која ће имати способност да самостално производи навођене ракете за систем ПВО Patriot, што ће значајно ојачати њену улогу у снабдевању Украјине.Како је потврдио немачки генерал, изградња нове производне линије ракета GEM-T у оквиру компаније COMLOG – заједничког подухвата MBDA Deutschland и Raytheon Technologies – већ је у току. Први испоручени пројектили из ове фабрике очекују се најраније 2026. године, а пуни производни капацитет достиже се у периоду 2029–2030.
Изградња ће допринети безбедносној аутономији Европе
Иако је технологија америчког порекла, немачки генерал је истакао да ће нова производна линија у Немачкој бити „европска и независна“, што значи да Немачка неће морати да тражи америчку дозволу за даље испоруке ових ракета, укључујући и испоруке Украјини.
То Немачкој даје слободу да буде поуздан снабдевач Кијеву у оквиру НАТО пакета помоћи.
Нова фабрика у Шробенхаузену покриваће 6.000 квадратних метара, а мотори ракета ће се производити у другом немачком граду — Ашау. Производња ће у почетку бити ограничена на финалну монтажу, али је ово значајан корак за европску одбрамбену индустрију.
Компанија COMLOG већ има уговоре са Немачком, Холандијом, Румунијом и Шпанијом о производњи 1.000 ракета у наредних 10 година, што показује стабилан раст тражње и дугорочну одрживост производње.
Поред тога, Rheinmetall и Lockheed Martin планирају успостављање европске производње напреднијих ракета PAC-3 MSE и балистичких ракета ATACMS, али су преговори још у току.
GEM-T ракете су модернизована верзија ракета за Patriot систем. Оптимизована је за пресретање циљева као што су авиони и крстареће ракете, са дометом од до 160 километара. За разлику од PAC-3 MSE ракета, које су специјализоване за пресретање балистичких претњи, GEM-T пружа шири радијус покривања. То их чини идеалним за заштиту инфраструктуре и насељених подручја — попут онога што је потребно Украјини.
Са око 80 активних Patriot батерија у свету и више од 1.000 лансера, тражња за овим ракетама остаје велика. Нарочито у ери дешавања у Израелу и Украјини. Немачка тиме не само да јача сопствену одбрамбену позицију, већ и гради капацитете да дугорочно подржава Украјину.