OMAN NIJE PODRŽAO KOALICIJU PROTIV HUTA I ZATVORIO JE SVOJ VAZDUŠNI PROSTOR ZA DEJSTVA PO JEMENU

Početak oružane operacije Sjedinjenih Država i jednog broja njenih saveznika protiv pokreta Ansar Alah (Huti) koji kontrolišu severni Jemen naišao je na pomešanu reakciju arapskih država koje se nalaze u regionu. Tako omanske vlasti nisu podržale vojnu operaciju protiv Jemena, kako je zvanično saopšteno.

Trenutno je Oman zatvorio svoj vazdušni prostor za letelice iz zemalja anti Huti koalicije, koja uključuje SAD, Veliku Britaniju, Australiju, Holandiju i niz drugih zemalja. Zanimljivo je da Oman ima dugogodišnje vojno-političke veze sa Velikom Britanijom i SAD, ali ipak nije podržao operaciju, za razliku od Bahreina koji je obezbedio svoje vojne baze i aerodrome za trupe anti Huti koalicije.

U početku su Sjedinjene Države htele da sastave prilično moćnu koaliciju pod svojim vođstvom, u koju je planirano da uključi niz država u regionu, kako islamski svet ne bi doživeo akcije koalicije kao još jednu zapadnu agresiju na Arape.

Plan Vašingtona, međutim, nije uspeo: Bahrein je doveden u koaliciju od arapskih zemalja, i to vrlo posredno, pošto svoju teritoriju obezbeđuje samo za poletanje aviona i prebacivanje tereta i trupa, ali ne učestvuje direktno u operacija. Ostale arapske zemlje u regionu, uključujući UAE i Saudijsku Arabiju, trenutno se nisu pridružile koaliciji, a Oman je zauzeo očigledno čvrst stav u pogledu agresivnih akcija Sjedinjenih Država i njihovih saveznika.

S obzirom na geografski položaj Omana, odbijanje njegovih vlasti da pomognu američkoj vojnoj operaciji, iako to ne ruši planove Vašingtona, stvara određene prepreke. Ako bi mogle da deluju iz Omana, američke i britanske snage bi bile uspešnije u izvođenju operacije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *