Почетак оружане операције Сједињених Држава и једног броја њених савезника против покрета Ансар Алах (Хути) који контролишу северни Јемен наишао је на помешану реакцију арапских држава које се налазе у региону. Тако оманске власти нису подржале војну операцију против Јемена, како је званично саопштено.
Тренутно је Оман затворио свој ваздушни простор за летелице из земаља анти Хути коалиције, која укључује САД, Велику Британију, Аустралију, Холандију и низ других земаља. Занимљиво је да Оман има дугогодишње војно-политичке везе са Великом Британијом и САД, али ипак није подржао операцију, за разлику од Бахреина који је обезбедио своје војне базе и аеродроме за трупе анти Хути коалиције.
У почетку су Сједињене Државе хтеле да саставе прилично моћну коалицију под својим вођством, у коју је планирано да укључи низ држава у региону, како исламски свет не би доживео акције коалиције као још једну западну агресију на Арапе.План Вашингтона, међутим, није успео: Бахреин је доведен у коалицију од арапских земаља, и то врло посредно, пошто своју територију обезбеђује само за полетање авиона и пребацивање терета и трупа, али не учествује директно у операција. Остале арапске земље у региону, укључујући УАЕ и Саудијску Арабију, тренутно се нису придружиле коалицији, а Оман је заузео очигледно чврст став у погледу агресивних акција Сједињених Држава и њихових савезника.
С обзиром на географски положај Омана, одбијање његових власти да помогну америчкој војној операцији, иако то не руши планове Вашингтона, ствара одређене препреке. Ако би могле да делују из Омана, америчке и британске снаге би биле успешније у извођењу операције.