НОВИ КИНЕСКИ ДЕСАНТНИ ДОК ЗА ХЕЛИКОПТЕРЕ И БПЛ – ТИП 076

Кинески десантни док ТИП 076, је иновативна војна платформа која комбинује особине десантног брода и носача хеликоптера. Пловило има CATOBAR систем катапултирања, погодан за лаке авионе. То значи да ће носач највероватније носити и беспилотне летелице. Кинези овај развоје темеље на претходном пловилу – ТИП 075.

Пловило, десантни док ТИП 076 се гради у чувеном бродоградилишту Худонг на острву код Шангаја. Ова бродоградилишта су позната по производњи различитих војних и цивилних пловила, укључујући и носаче авиона, ракетне бродове и друге напредне морске платформе.

Недавне сателитске слике нових конструкцијских капацитета Hudong-Zhonghua на острву Чангсинг откриле су занимљиву тестну површину за дронове са фиксним крилима. На сликама се виде два модела који по свом изгледу одговарају дроновима GJ-11. Документација која се дели на друштвеним мрежама сугерише да ова локација служи као истраживачко-развојни центар бродоградње. Према тим документима, кинески Институт 708 се бави овим истраживањима је подређена Кинеској државној корпорацији за бродоградњу. Ова корпорација поседује управо бродоградилишта Јиангнан и Худног, која граде на острву Чангсинг.

Планирано је да пловило понесе разне типове хеликоптера. Пре свега Z-20, вишенаменски хеликоптер за транспорт и подршку као и Z-10, борбених хеликоптера, који ће бити кориштен за пружање ваздушне подршке. Поред њих, као што смо рекли, очекује се да ће бити опремљен различитим беспилотним летелицама за надзор, обавештајне задатке или чак нападе. У зависности од конфигурације, може се разматрати и могућност слетања лаких борбених авиона.

Са друге стране, мултифункционалност се огледа у томе да десантни док Тип 076 може да превози и испоручује копнене трупе, оклопна возила и хеликоптере, што му омогућава да подржава различите врсте операција. Дакле, десантни брод-док не носи само авијацију. Има високу мобилност, те  може да се користи у различитим околностима, укључујући пловидбу на отвореном мору. То му даје предност у пројектовању кинеске војне силе на удаљеним локацијама, а не само у потенцијалним жариштима у Кинеском мору.

Ова платформа представља значајан напредак у способности Кине да оперативно делује у различитим сценаријима. Ту пре свега мислимо на воде Пацифика, Индијског океана, али и обала Африке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *